Canlı Yemler

Canlı Yemler

Akvaryumlarımızda canlı yemler kullanmak balıklarımızın gelişimi ve büyümesi için oldukça etkili faktörlerdendir. Peki bu canlı yemler nelerdir ?

  1. Artemia
  2. Su piresi
  3. Mikro kurt
  4. Sirke kurdu
  5. İnfusoria
  6. Kan kurdu
  7. Tubifex

Yukarda belirttiğim başlıklarda üretim, hasat gibi birçok bilgiye tek tek ulaşabilirsiniz. Biz bu makalemizde neden canlı yem kullanmalıyız kullanırken nelere dikkat etmeliyiz gibi faktörleri inceleyeceğiz.

Canlı yemler genel olarak küçük oldukları için betta melek discus lepistes calvus gibi balıklarda kullanırız. Bu boydaki canlılar hazır kuru yem yiyemeyecekleri için bizlerin de canlı yem hazırlaması gerekmektedir.

Canlı yemler balıkların gelişiminde oldukça büyük rol oynarken içerdiği yüksek proteğin sayesinde renklerinde canlılık ve balıkların daha dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Yüksek proteğin içerdikleri için akvaryum temizliğine extra önem göstermek zorundayız. Bir yerden küçük dostlarımıza fayda sağlarken diğer yandan daha büyük zararlar verebiliriz. Bunları önlemek için ise dip çekimini filtrasyon temizliğini ve su değişimlerini aksatmamamız gerekmektedir.

Yine canlı yem kullanımı akvaryumlarımızda çeşitli bakteri ve parazitlerin oluşumlarını tetikleyebilir. Eğer akvaryumlarımızda planarya, hydra, nematod gibi parazitler görür isek yapmamız gereken tek şey balıklara hiç bir zararı olmayan elma sirkesi kullanmaktır. Elma sirkesi kullanımı detaylı bilgi için akvaryumda sirke kullanımı makalemize göz atabilirsiniz.

Önemli Hususlar

Tubiflex kullanılmasını asla tavsiye etmiyorum tubiflex kanalizasyon sularında ortaya çıkan bir çeşit canlıdır. Bir çok bakteri ve paraziti de yanlarında getirecektir.

Kan kurdu kullanımında ise birçok üreticide kurtları süt ile yıkadıklarını gördüm bu işlem içlerindeki bütün pisliği kusmalarına ve temizlenmelerine yarıyor.

 

Facebook Sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Seri İlan SitesiCevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.