Mikro Kurt

Mikro Kurt

Mikro kurt oldukça kolay hazırlanabilen ve küçük dostlarımızın yavruları için vermiş olduğumuz canlı yemlerden bir tanesidir. Yeni doğan ve artemia yiyecek boya ulaşamayan ve belki de bu yüzden de ölen beta killifish melek veya diğer küçük yavrular için bir mikro kurt, sirke kültürü, infusoria gibi artemiaya göre protein değeri daha düşük olan mikro canlılar vermek yem yiyemeyen küçük dostlarımızın gelişimini hızlandıracaktır.

Mikro kurt besin değerleri

Protein: %48
Yağ: %21
Glikojen: %7
Organik asitler: %1
Nükleik asitlerin: %1

Latince adı Panagrellus redivivus olan mikro kurtlar bir nematod türüdür. Diğer parazitler için yaşamını sürdürmesi için bir konağa gerek yoktur, mikro kurtlar eşeyli üreme ile çoğalırlar ve ömürleri çok fazla yoktur en fazla 1 ay içinde tüketilmesi gerekmektedir. Bu yüzden taze taze balıklarımıza vermek gerekiyor. Maliyeti ve üretimi oldukça kola bi besin olduğu için betta killifish melek lepistes calvus gibi artemia yiyemeyecek kadar küçük boydaki dostlarımız için bire bir canlı besindir. Yetişkin boyları 1 – 2mm arasındadır.

Mikro Kurt Kültürü İçin Gerekenler

 • 2 ila 3 litre arasında ve kapaklı saklama kabına ihtiyacınız var, kap boyutlarında bir sınırlama olmasa da ihtiyacınızı karşılayacak en uygun hacimler bunlar. Büyük kap kullanmaktansa 1 yerine 2 kap edinmek daha doğru olacaktır. Kapağı olan ve hava almayan bi kap olması gerekmektedir.
 • Tam yağlı süt, ekmek (bayat veya kepek olabilir) ve opsiyonel olarak toz bebek maması + yulaf
 • Blender, mikser gibi mutfak aletleri işinizi kolaylaştırabilir.
Mikro Kurt Kültürü Hazırlanışı

Mikro kurt kültürü için ayarladığınız kaba ekmek koyun ve üzerine süt ekleyin. Ekmekler ezilene kadar iyice karıştırın ve içine bebek maması ve yulaf ekleyin. Yapmış olduğunuz karışımın kıvamı puding gibi olması gerekiyor hazırlayacağınız karışımı puding kıvamına getirene kadar bebek maması veya yulaf ekleyebilir, katı olursa süt ekleyip cıvıtabilirsiniz. Yapmış olduğunuz karışımın çok olmasına gerek yok besi yeri karışımın üst kısmı olduğu için geri kalan boş alanlar hasat alanı olacaktır. Yani ne kadar yayvan bi kap kullanırsanız sizin için o kadar iyi olacaktır.

Bu karışımı üretim için ayarladığınız kabın içinde değilde farklı bir kap da yapıp üretim için ayarlamış olduğunuz kaplara eklerseniz çok daha iyi olacaktır.

Ve evet hepsi bu kadar kültür hazır artık kabın kapağını kapatıp serin ve güneş görmeyen bir yere kaldırıp kültürün oluşmasını bekleyeceğiz.

Önemli Notlar
 • Hazırladığınız karışım tam kıvamında olsa bile ertesi gün kaskatı olabilir, kabarabilir, sişebilir. Bu çok normaldir beklemeye devam edin.
 • Tekrar hatırlatmakda fayda var karışımı farklı bir kapda hazırlayın çünkü bize 1 – cm lik besi alanı gerekiyor besi kabının diğer geri kalan yerleri temiz olmalı. Kenarlara bulaşan karışım küflenebilir.
 • Kültür çok küçük olduğu için meraklanmayın 3 – ile 7 gün içerisinde herşeyi eksiksiz yaptıysanız çıkacaklardır.
 • Hasat için kulak pamuğu çöpü veya bıçak kullanabilirsiniz. bıçakla veya kulak çöpü ile almış olduğunuz kurtları akvaryum suyuna batırıp çıkartmanız yeterli olacaktır.
 • Hasat harici kapağı açıp kapatmayın çok küçük oldukları için göremezsiniz üremelerini bekleyin.
 • Hava almak için mikro kurtlar yukarıya doğru çıkmaya çalışırlar acab yanlış mı yapıyorum hissine kapılık kapağı açmayın.
 • Hazırlamış olduğunuz karışımı doğru saklama şartlarında aylarca kullanabilirsiniz. İdeal sıcaklığı oda sıcaklığıdır. Serin kuru ve güneş görmeyen yerde muhafaza edilmelidir.
 • Fazla üreme olur ise üremelerini durdurmak için buzdolabına alabilirsiniz.
 • Hasat azalmaya bailadı, karışım çok cıvık oldu artık yeni bi karışım yapma zamanı gelmiştir demektir. Yeni yapacağınız karışıma eski karışımdan eklemek kültürü daha çok sağlıklı yapacaktır.
 • Artemialar gibi akvaryum içinde kısa ömürlü değillerdir. Tuzlu suda ve tatlı suda 1 2 gün yaşarlar.

Facebook Sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

 

9 Yorumlar
 1. İsimsiz diyor

  Hocam burada kültür mü hazırlıyoruz yoksa olan kültüre koymak için bir ortam mı oluşturuyoruz?

  1. Akvaryum Asistanı diyor

   Kültür hazırlıyoruz hocam. Eğer elinizde mevcut kültür var ise içine koymanız gelişim ve süreç açısından oldukça hızlı olur.

 2. Onur diyor

  Elimiz de kültür olmadan karışım hazırlayıp mikrokurtçuklar edinebilir miyiz ?

  1. Akvaryum Asistanı diyor

   Elinizde kültür var ise bir miktar eklemek zaman açısından faydalı olacaktır. Yoksa yaptığımız karışımda kültür oluşana kadar beklemek gerekiyor.

 3. Nuri diyor

  Hocam merhaba mikro kurt kültürü varmidir kargo ile gönderim mevcutmudur

  1. Akvaryum Asistanı diyor

   Malesef akvaryum asistanı sadece bilgi amaçlı kurulmuştur

  2. Ersin diyor

   Merhaba , kurtlar kaptan dısarı cikicak kadar yukari cikiyorlar bunu engellemenin bir yolu varmı

   1. Akvaryum Asistanı diyor

    Kapağı olan bir kap kullanmanız yeterli olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.