Dış motor hortumu nasıl temizlenir ?

Dış Motor Hortumu Temizleme

Akvaryumlarımızda Dış motor hortumu temizleme zor bi işlem olarak görüldüğü için birçok hobici temizlemekten kaçınır. Dış motorlar akvaryumlarımızın en önemli ekipmanlarından birisidir. Özellikle büyük hacimli akvaryumlarda sump veya dış motor tercih edilir. Dış motor kurulumunda yanlışlık yaptığınızı düşünüyorsanız veya kontrol etmek isterseniz bu  makalemize göz gezdirebilirsiniz. Aynı zamanda dış motor ve sump arasındaki farkları görmek için buraya tıklayınız.

Bu yazımızda bu işlemi kolaylaştıracak birkaç yöntemden bahsedeceğim.

 

Nasıl Temizlenir ?

1-Masrafsız ve Kolay Yöntem (DIY)

Öncelikle birkaç parça bez ve kelepçe ye ihtiyacımız var, bezleri dış motorun hortumunun içine sıkıca koyuyoruz ardından çeşmeye kelepçe ile bağlıyoruz. Musluğu açtığımız zaman hortum içindeki bez hortumdaki pislikler ile beraber diğer ucundan çıkacaktır.

Bu işlemi bir kaç kere yapmak yeterlidir ve bir hortum için maximum 3’dk lık bir sürede hortum tamamen temizlenmiş olacaktır.

https://youtube.com/shorts/4_shpudoj1s?feature=share

2- Akvaryumda Dış Motor Hortumu Temizleme Fırçası

Bu fırçaları internet den veya petshop larınızdan temin edebilirsiniz. Kullanımı oldukça kolaydır dış motor dan sökmüş olduğunuz hortumları fırçayı içine koyun ve çevire çevire ittirin. Çevirme işlemi daha hızlı temizlemeye yardımcı olacaktır.

Dış motor hortumu temizleme fırçası

 

Neden Temizlemeliyiz ?

Dış motor hortumları plastik oldukları için oldukça kolay bakteri ve yosun tutabilir. Kimi zaman faydalı bakteriler olsada kimi zaman zararlı bakteriler barındırabilir. Bu nedenden dolayı hortumları temizlemeliyiz. Temizleme işleminden sonra debi de yükselme ve filtrasyonun daha iyi olduğu görülecektir.

Aynı zamanda akvaryumda var olan yosun kokusunun sebebi de dış motor hortumları olabilir.

Dip Notlar;

Bazı dış motorlarda in ve out hortum genişlikleri farklıdır. Tekrar monte ederken buna dikkat edelim geniş olan kısım tamamen sıkışmayabilir ve buda sızıntıya neden olabilir.

Dış motor temizliği yaparken filtre malzemelerimiz arasında bulunan elyafı yenisi ile değiştirmek oldukça faydalıdır, ve diğer malzemeleri tamamen temizlemek faydadan daha çok bakteri popilasyonuna zarar verecektir.

Facebook Sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Seri İlan Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.