Balık Kenesi Argulus

Balık Kenesi

Balık kenesi yada balık biti olarak bilinen ” Argulus ” paraziti direkt olarak akvaryum balıklarında görülmezler. Argulus lar deniz balıklarında sıklıkla görülür hem deniz canlıları hemde akvaryum balıkları üreten tesisler olduğu için bir havuzdan diğer havuza da geçmesi olası ihtimaller içindedir. Bu yüzden ülkemizde japon balıklarında nadiren de olsa görülebilmektedir.

Arguluslar gözle görülebilen boyda olur ve balık üzerinde harhangi bir noktaya yapışırak beslenirler. Gözle görülür olması teşhis konusunda oldukça yardımcıdır.

Balık Kenesi Argulus Tedavisi

Tedavi oldukça basittir. Argulus bir çeşit parazit olduğu için dış parazitte kullanılan metilen mavisi, nitrofur ve sirke kullanılabilir. Üzerinde balık kenesi olan balık bir kap veya karantina akvaryumuna eklenir, her 20 litre için metilen mavisi ve nitrofur için 10cc, sirke için ise 20 litreye yarım çay bardağı eklenir bir süre banyo yaptırdıktan sonra tekrar akvaryuma alınır. Balık kenelerini ellerinizle, cımbızla veya başka bir şey ile almaya çalışmayınız bu balığa daha çok zarar verebilir.

Ana akvaryumlarınız da argulus olabileceği için akvaryumunuza her 100 litreye 10cc nitrofur veya metilen mavisi, ve yine her 100 litreye 1 çay bardağı kadar elma veya üzüm sirkesi ekleyiniz. Akvaryumunuzda kum var ise kum altında argulus yumurtalarının olma ihtimali oldukça yüksektir bu yüzden kumu ve diğer filtrasyon ekipmanlarını da sirke ile temizlememiz gerekmektedir.

 

Facebook Sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Seri İlan Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.