Corydoras üretimi

Çöpçü üretimi
Çöpçü üretimi

Corydoras

Corydoras lar akvaryum çöpçüsü olarak bilinen balıklardır. Yayın balıkları ailesinden olan corydoras lar brezilya arjantin urugay ve paraguay da bulunurlar. Oldukça geniş bi ailesi olan corydoras lar akvaryumlarımıza oldukça renk katarlar.

Corydoras Akvaryumu Nasıl Olmalı

Corydoraslar agrasif olmayan balıklar ile sorunsuz yaşayabilirler. Cory akvaryumlarında kum tercihen sliss tarzı kumlar, ısı 23- 24 derece, akvaryum yüksekliği ise max 40cm olması gerekmektedir. Coryler akvaryumun üzerinden hava alırlar bu yüzden yüksekliğin çok olmaması coryleri mutlu edecektir. Cory yavruları ise mümkün olduğu kadar su seviyesinin düşük olması önerilir.

Karma akvaryumlar, tropheuslar, malavi chiclidleri, canlı doğuranlar gibi birçok balıklar ile beraber uyum içinde yaşarlar.

Corydoraslarda Beslenme

Corydoraslar etçil beslenen balıklardır. Aç kalmadıkları sürece bitkisel yem yemezler. En çok sevdikleri şey kan kurtlarıdır. Özellikle yamurta hazırlığı yapan bireylerin çok iyi beslenmesi ve canlı yemler ile desteklenmesi gerekmektedir. Corydoras yavrularına artemia sirke kurdu mikro kurt gibi diğer canlı yemler ile beslenmeleri desteklenmektedir. Aksi halde oldukça yavaş büyüyeceklerdir.

Cory Cinsiyet Ayrımı

Corydoras cinsiyet ayrımı oldukça kolaydır. Dişiler erkeklere göre daha büyük ve görkemlidir. Üst yüzgeçleri küt ve kısadır erkeklerde ise tam tersi şekilde olup üst yüzgeçleri sivri ve uzun, kalıp olarak ise dişilerden çok daha küçüktür.

Corydoras cinsiyet ayrımı

Corydoras Üretimi

Cory üretimi oldukça kolaydır. Dİğer balıklar gibi 1 erkeğe 3 – 4 dişi şeklinde değil maximum verim için 1 dişiye en az 3 – 4 erkek olması gerekmektedir. Bunun nedeni dişiler oldukça fazla yumurtayı toplar ve erkeklerden sperm emerek yumurtaları döller ve tek tek yumurtaları akvaryum camı, taş kaya dekor vs vs gibi düz bi zemine yapıştırırlar. Dişi cory erkek cory i emerken aynı T şeklini alırlar. Eğer böyle bi durum görürseniz ve erkek balığınız can çekişiyor gibi görünüyorsa müdehale etmeyin erkekler oldukça yordun düşeceklerdir ve bu yüzden yumurta dökme işlemi öncesinde çok iyi beslenmeleri gerekmektedir.

 

Corydoraslar da aynı yayın balıklarının Loricaridae ailesi gibi numaralandırılmıştır. Bu numaraları C ve Cw serisi olarak inceleyeceğiz.


C serisi için tıklayınız.

Cw serisi için tıklayınız.

 

Facebook Sayfamız

Youtube Kanalımız

Sosyal Medya Platformu

Seri İlan Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.