Sirke Kurdu

Sirke Kurdu

Sirke kurdu küçük boylu balıkların yavruları için idael canlı yemlerden birisidir. Sirke kurdu üretimi basit ve hasat oldukça kolaydır. Özellikle artemia yiyemeyen yavru betta killifish calvus kum kelebeği melek gibi küçük dostlarımızın besin kaynağını sirke kurtları, mikro kurt, infusoria(Turp Kültürü), gibi canlı yemler artemia kadar proteğin değerine sahip olmasada küçük dostlarımız için artemiadan çok daha küçük olduğu için bu besinleri yiyebilecek ve gelişimlerini hızlandıracatır. Sadece yavru balıklarda değil diğer canlılarda da kullanılabilir.

Sirke kurdu kültürü için gereken malzemeler;

Sirke kurdu için malzemeler
 • Üretim için cam kavanoz 1.5 – 2litrelik
 • Hasat için cam su şişesi 500ml
 • Elma sirkesi
 • Elma
 • Cımbız
 • Sıvacı süngeri veya biyolojik sünger
 • Çam uçlu enjektör
 • 15cm hava hortumu
 • Kumaş parçası

 

Sirke kurdu kültürü hazırlanışı

Kültürümüzü büyük boylu bir şişede hazırlamak işimizi kolaylaştıracaktır. Ölçüler siz ne kadar yapacaksanız ona göre ayarlayın. 1 litre elma sirkesi 1 litre su ve 1 adet dilimlenmiş orta boy elmayı yoğurt kovası olur başka bi kap olur bunun içine malzemeleri ekleyip karıştırıyoruz. Birkaç saat sonra üretim için aldığımız cam kavanozlara karışımı dolduruyoruz her kavanoza 1 er adet dilimlenmiş elma gelmesi yeterlidir. Üzerine bir bez parçası koyup lastik ile tutturmak dışardan içeriye farklı şeylerin girmesini önleyecektir.

Bu işlemden sonra kültürümüz hazır hasat işim kurtların çıkmasını bekleyeceğiz. 3- 5 gün içerisinde kurtları görebilirsiniz. Kurtlar ışığa karşı duyarlıdır bu yüzden fener veya telefonun ışığını tutarsanız daha rahat görebilirsiniz.

Sirke kurdu kültürü hasatı nasıl yapılır

Hazırlanmış kültürden çıkan kurtları gördükden sonra kültürümüzü cam su şişesi içine aktarıyoruz. Burda dikkat etmemiz gereke şey şişenin incelen yerine kadar kültürü eklemek. Bu işlemden sonra şişeninin içine sıvacı süngeri veya biyolojik sünger kesip sirkenin içinde olacak şekilde yerleştiriyoruz bu aşamada cımbız kullanmak işimizi kolaylaştıracaktır. Şimdi hasat için süngeri üzerine şişe dolana kadar normal su ekliyoruz. Sirke sudan ağır olduğu için altta kalacaktır. Sirke kurtları ise süngerden geçip temiz suya geleceklerdir bu sırada şişenin üzerine ışık tutma kurtları yukarı çıkartmak işlemini hızlandırabilir. Kurtlar yukarıya çıktından sonra Çam uçlu enjektör ucuna hava hortumunu takıp şişenin içindeki kurtları alıp küçük dostlarımıza verebiliriz.

Farklı hasat yöntemi

 1. Kültürümüzü bu sefer cam şişe değil, pet şişelerde oluşturuyoruz.
 2. Hasat için 2 adet pet şişe kapağının ortasını geniş bir şekilde delip birbirine yapıştırıyoruz
 3. Deldiğimiz kapağın içine sıvacı süngeri veya biyolojik sünger yerleştiriyoruz
 4. Hasat zamanı hazırlamış olduğumuz aparatı kültür olan şişeye takıyoruz
 5. Diğer yöntemdeki gibi üzerine normal su ekliyoruz ve sirke kurdu nun yukarıya çıkmasını bekliyoruz

Bu yöntem resim ve videolar Mehmet beye aittir

Sirke kurtları artemiaya nazaran çok küçük olduğu için artemia süzgeci ile süzülmüyor. Farklı alternatif yol bulabilirseniz onuda kullanabilirsiniz.

 

Facebook Sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.