İnfusoria Turp Kültürü

İnfusoria Turp Kültürü

İnfusoria turp kültürü küçük boylu balıkların yavruları için idael canlı yemlerden birisidir. İnfusoria turp kültürü üretimi basit ve hasat oldukça kolaydır. Özellikle artemia yiyemeyen yavru betta killifish calvus kum kelebeği melek gibi küçük dostlarımızın besin kaynağını sirke kurdu, mikro kurt, infusoria(Turp Kültürü), gibi canlı yemler artemia kadar proteğin değerine sahip olmasada küçük dostlarımız için artemiadan çok daha küçük olduğu için bu besinleri yiyebilecek ve gelişimlerini hızlandıracatır. Sadece yavru balıklarda değil diğer canlılarda da kullanılabilir. İnfusoria lara görünmeyen besin de denilmektedir.

İnfusoria eski bir akvarist terimidir. Her akvaryumda yaşayan mikroskobik canlılara verilen isimdir. Ama bu yaşam formları balık yavrularını besleyecek kadar yeterli olmaz bu yüzden turp ile infusoria oluşturmak küçük dostlarımızın besin ihtiyaçlarına takviye olacaktır. İnfusoria sağlamak çok zor veya pahalı değildir çok küçükdürler ancak bizler için mikroskoba da gerek yoktur.

Infusoria Nerelerde Bulunur?

Infusoria bütün sulu ortamlarda yaşar. Yapay göller(pondlar), akarsular, kesme çiçeklerin bulunduğu vazolar… Kısacası suyun bulunduğu heryerde. Marketlerde ve restoranlarda satılan arıtılmış sular göreceli olarak daha az içerir. Belediyelerin çeşme suları infusoria organizmalarına karşı ağır işlemler görür. Fakat dış ortamdaki sular hatta yol kenarlarındaki su birikintileri tam anlamıyla mikroskopik organizmalar ve infusoria’larla doludur. Binlerce küçük yaratığın tek bir su damlasıyla beslendiği veya yenildiği bu dünya farkında bile olmadığımız bir dünyadır.

Tesadüfe bakın ki tüm akvaryumlarda infusoria bulunmaktadır. Fakat biz akvaristler sürekli olarak bulanık veya yeşil su problemlerine karşı savaşmaktayız. Ne zaman davetsiz plankton patlamaları tanklarımızda görünmeye başlasa, özellikle yeni tanklarda, bu olaya besin kültürü olarak davranmak yerine bir problem gibi muamele ederiz.

Yani elbette ki tanklarımızdaki infusoria sayısı yavru balık yetiştirmek için yeterli değildir. Sonuç olarak yavruları beslemek için infusoria kültürü hazırlamak zorundayız. Ama kendi infusoria kültürümüzü oluşturma konusunda derinlere inmeden önce nerelerden infusoria kültürü EDİNMEMEMİZ gerektiğini bilmek daha akıllıca olur.

İnfusoria Turp Kültürü Nasıl Yapılır ?

Adından da belli olduğu gibi turp ihtiyacımız var. Taze olması çok daha iyi olacaktır. Kültür için turp un içindeki beyaz kısım gereklidir. Bu yüzden dışını soyun ve beyaz kısmını küpler halinde kesin büyük olmasına gerek yok 1 2 cmlik küpler kesseniz yeterlidir.

Yarım litre su içine 2 küp atmanız yeterlidir. Turp küpleri su üzerinde kalıp kültürü oluşturacaktır. Geri kalanı yiyebilirsiniz oldukça sağlıklı ve lezzetlidir. Turp 5 – 6 gün sonra parçalara ayırışacak ve bu sırada sizlerde infusoria ları görebileceksiniz. Herhangi bir enjektör ile turpu suya hafifce batırın ve enjektöre su çekin. infusoriaları görmek için ufak kaba boşaltın ve ışık ile bakın yüzbinlerce hatta milyonlarca infusoria lar sizleri bekliyor olacatır.

Hepsi bu kadar günde bir kaç sefer infusori vermek küçük dostlarımız için oldukça besleyici besin kaynağı olacaktır. Dİğer besinlerde olduğu gibi yavru balıklarınıza keselerinden tamamen ayrıldıktan sonra vermeniz gerekmektedir.

 

Facebook Sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Seri ilan sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.