Akvaryumda Planarya Nasıl Oluşur ? Nasıl Yok Edilir ?

Akvaryumda Planarya

Sadece akvaryumda planarya olmaz planarya bir çeşit yassı solucan türüdür.  Karides seven hobicilerin bir numaralı korkulu rüyası planaryadır.

Planarya

Planarya genel olarak organik atık miktarının artması neticesinde ortaya çıkmaktadır. Bakımsız ve dip çekimi ihmal edilen akvaryumlarda, dipte kalan yem artıkları ve dışkıların bu canlıların oluşumasını sağlar. Akvaryum ortamında görülen planaryalar etçil beslenen canlılardır. Proteğin ağırlıklı yem artıklarının buna en iyi örnek tetra pro dur tarihi geçmiş bozulmuş veya nemlenmiş tetra pro yemleri planarya oluşumunda bir numaralı etkendir.Protein ağırlıklı yem artıkları oluşum ve hayatta kalma süreçleri için büyük bir etkendir. Düzenli bakım yapılan akvaryumlarda, kaya gibi ağır kütle dekorları mevcut ise, balıkların ulaşamadığı kaya diplerindeki artıklar yine oluşumu tetikler.

Ölmüş balıkların akvaryum ortamından uzaklaştırılmaması da başka bir etken olarak gösterilebilir. Özellikle yoğun bitkili bir akvaryumda ölü bir balığı bulmak çok güçtür. Akvaryumdan uzaklaşmadığı sürece su kalitesini hızla düşürdüğü gibi bu canlıların oluşumu ve çoğalmasına da zemin hazırlar. Planaryaların aşırı çoğalması bu açıdan bakıldığında, su şartlarının bozulduğuna dair ciddi bir ipucudur. Yetersiz filitrasyonda bu canlıların oluşumunu tetikler. Yeterli biyolojik temizlik yapılamıyorsa, dipte toplanan artıklar olmasa dahi bu canlıları görmek mümkündür.

Mikroskop altında tüm detaylarını seçmek mümkündür. Fakat normal şartlarda bu canlıları nasıl ayırt edeceğimiz daha önemlidir. Hareket için her zaman tutunmaları gereken bir yüzeye ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle zeminde ve camlarda görünmeleri mümkündür. Özellikle camdaki planaryaları dikkatli bakıldığında seçebiliriz. Hafif yosunlanmış veya bakteri öbeği oluşmuş bir bölge içinde gözlem yaptığınızda çok küçük türlerini dahi seçebilmeniz mümkündür. Genellikle “S” şekli çizerek, çok yavaş hareket edebilecekleri gibi, gözle görülebilir bir hızla da hareket edebilirler.

Planarya Nasıl Yok Edilir;

En etkili yöntem SİRKE kullanmaktır. Ben bu yöntemi tamamen tesadüfen buldum sizlerde akvaryumda yakalayacağınız planarya üzerine 1 damla sirke döktükten sonra 3sn yaşamayacağını göreceksiniz. Peki sirkeyi nasıl kullanacağız ? Her 100 litre için yarım çay bardağı elma veya üzüm sirkesi kullanmak planarya başta olmak üzere hydra ve nematodlar dada etkili bir çözüm olacaktır. Akvaryumlarımızda ne olursa olsun son çare kimyasal kullanmaktadır. Hatta kimyasal kullanılacak ise sağlıklı balıkları farklı bir akvaryuma alıp hasta olan balıklara kimyasal ilaç vermek çok daha iyi olacaktır.

Planaryalarda birer helmintiklerdir bu yüzden antihelmintik ilaçlar planaryalarda kullanılabilir. Ancak kullanacağımız ilaçlarda şeker olmamasına dikkat etmemiz gerekmektedir. Kullanacağımız ilaçlar strax , andazol, polgly olabilir bu ilaçlar albendazol levamizol ve metranidazol içermektedir ve helmintiklere karşı kullanılan ilaçlardır. bu ilaçlarda şeker içermektedir zor durumda kalmadıkça kullanmamanızı tavsiye ederim.

 

Facebook Sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Seri İlan Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.