Akvaryumda Sirke Kullanılır mı ? Nasıl Kullanılmalı ?

Akvaryumda Sirke Kullanımı

Akvaryumda sirke kullanımı birçok akvaristin derdine çözümü olmuştur. Sirke içerdiği asetik asit ve malik sayesinde hem akvaryumlarımızda kurulumdan önce temizlik yapmamıza hemde akvaryum içinde oluşan bazı bakteri ve parazitleri öldürmesi açısından akvaryumda sirke kullanmak akvaristlerin bir numaralı ekipmanıdır.

Sirke kullanırken dikkat edeceğimiz en önemli husus sirkenin beyaz sirke olmamasıdır. Beyaz sirkeyi akvaryum ortamında sadece dış camında oluşan kireç lekelerini silmek için kullanmalıyız. Normal sirke de kireç lekelerini geçirebilmektedir ancak bazı illerimizdeki kireçler oldukça nalettir izmir eskişehir gibi suyu oldukça kireçli olan illerimizde bazen normal sirke geçirmemektedir.

 

Bakteriler İçin Akvaryumda Sirke Kullanımı

Akvaryum ortamında can sıkan bazı bakteri ve parazitler bulunmaktadır. Hydra, namatod planarya gibi parazit ve bakterileri akvaryumdan uzaklaştırmak için çeşitli ilaçlar kullanmanıza artık gerek yoktur. Her 100 litre için yarım çay bardağı sirke kullanmak akvaryumlarınızdan bakteri ve parazitleri temizlemenizde yeterli olacaktır. Benim akvaryumda çok planarya var yarım çay bardağı değilde 1 çay bardağı dökeyim demek yanlış olacaktır. Sirke kullanımı sonrasında dip çekimi veya filtrasyon temizliği yapmak gerektirmez. Akvaryumda sirke kullanmaya korkuyorsanız nematod veya planaryayı yakalayıp bir miktar su içine birkaç damla sirke döktükden sonra bir kaç sn sonra beyazlaşıp öldüklerini göreceksiniz.

Sizleri de facebook gurubumuz olan Lepistes Ailesinde görmek isteriz. Katılmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yukarıdaki videoda görmüş olduğunuz gibi kab içinde planaryalar mevcut içine sirke döküldükten sonra saniyeler içerisinde öldüklerini göreceksiniz.

Şahsım olarak sirke kullanımını vatozlarda, karideslerde, çöpçülerde, malawi canlılarında, corydoraslarda ve lepistes balıklarında denedim hiç birinde akvaryum canlıları ve canlı bitkiler zarar görmemiştir. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Facebook Sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Seri İlan Sitesi

3 Yorumlar
 1. İsmail diyor

  10 litrelik küçük bir akvaryumun var. İçerisinde bir adet beta ve cüce vatoz var her su değiştirmemde 2-5 damla arasında şirke koyuyorum. Hiç bir zarar görmedi balıklarım.

 2. Feyza diyor

  Planarya öldürmek için sirke kullanmak nedir ya kanım çekildi. Hayvanlara işkence etmeyin, zararlıysa öldürürken bile canını yakmamak lazım.

  1. Akvaryum Asistanı diyor

   Planaryalar ne yazık ki akvaryum canlılarına oldukça büyük risk teşkil ediyor. Özellikle karideslerde ölümcül oluyor. Öldürmekten başka kapan ile yakalanabilir ancak planarya ların her zaman bir yerlere bıraktıkları yumurta vardır. Ya no planarya gibi kimyasal maddeler ile yada sirki gibi asetik asit içeren sıvılar kullanmamız gerekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.