Akvaryumda Sirke Kullanılır mı ? Nasıl Kullanılmalı ?

Akvaryumda Sirke Kullanımı

Akvaryumda sirke kullanımı birçok akvaristin derdine çözümü olmuştur. Sirke içerdiği asetik asit ve malik sayesinde hem akvaryumlarımızda kurulumdan önce temizlik yapmamıza hemde akvaryum içinde oluşan bazı bakteri ve parazitleri öldürmesi açısından akvaryumda sirke kullanmak akvaristlerin bir numaralı ekipmanıdır.

Sirke kullanırken dikkat edeceğimiz en önemli husus sirkenin beyaz sirke olmamasıdır. Beyaz sirkeyi akvaryum ortamında sadece dış camında oluşan kireç lekelerini silmek için kullanmalıyız. Normal sirke de kireç lekelerini geçirebilmektedir ancak bazı illerimizdeki kireçler oldukça nalettir izmir eskişehir gibi suyu oldukça kireçli olan illerimizde bazen normal sirke geçirmemektedir.

 

Bakteriler İçin Akvaryumda Sirke Kullanımı

Akvaryum ortamında can sıkan bazı bakteri ve parazitler bulunmaktadır. Hydra, namatod planarya gibi parazit ve bakterileri akvaryumdan uzaklaştırmak için çeşitli ilaçlar kullanmanıza artık gerek yoktur. Her 100 litre için yarım çay bardağı sirke kullanmak akvaryumlarınızdan bakteri ve parazitleri temizlemenizde yeterli olacaktır. Benim akvaryumda çok planarya var yarım çay bardağı değilde 1 çay bardağı dökeyim demek yanlış olacaktır. Sirke kullanımı sonrasında dip çekimi veya filtrasyon temizliği yapmak gerektirmez. Akvaryumda sirke kullanmaya korkuyorsanız nematod veya planaryayı yakalayıp bir miktar su içine birkaç damla sirke döktükden sonra bir kaç sn sonra beyazlaşıp öldüklerini göreceksiniz.

Sizleri de facebook gurubumuz olan Lepistes Ailesinde görmek isteriz. Katılmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yukarıdaki videoda görmüş olduğunuz gibi kab içinde planaryalar mevcut içine sirke döküldükten sonra saniyeler içerisinde öldüklerini göreceksiniz.

Şahsım olarak sirke kullanımını vatozlarda, karideslerde, çöpçülerde, malawi canlılarında, corydoraslarda ve lepistes balıklarında denedim hiç birinde akvaryum canlıları ve canlı bitkiler zarar görmemiştir. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Facebook Sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Seri İlan Sitesi

3 Yorumlar
  1. […] etkili yöntem SİRKE kullanmaktır. Ben bu yöntemi tamamen tesadüfen buldum sizlerde akvaryumda yakalayacağınız […]

  2. […] Sirke Tedavisi ( Her 100 litre için 1 çay bardağı sirke (üzüm veya elma […]

  3. […] Benim başıma bir kaç kere denk geldi ve ilk olarak bir başka akvaryumda gördüğüm ve çok beğendiğim bir küpü vatoz akvaryumuna koyduktan sonra bir kaç vatozumu hastalık hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığım için kaybetmiştim. Daha sonra temizlemiş olduğum hatta 3 ay sonra farklı akvaryumda kullanmaya başladığım pipo filtreden başk bir akvaryumda hem vatozlarda hemde birkaç lepistesde görmüş oldum. Ancak bu sefer nerdeyse kayıpsız atlattım diyebilirim. Ve bundan sonra da bütün filtre malzemelerini sirke ile yıkama kararı aldım. Her türlü bakteri, parazit,virüs veya kancalı kurtlar sirkeye karşı savunmasızdır. Akvaryumlarınızda sirke kullanmaktan kaçınmayın. Detaylı sirke kullanımı hakkındaki makelemiz için TIKLAYINIZ. […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.