Tubifex Nedir ? Zararı Nedir ? Balıklara Tubifex Nasıl Verilir ?

Tubifex

Tubifex akvaryum canlılarının büyümesinde etkisi oldukça etki gösteren bir çeşit kurttur. Özellikle canlı doğuran discus melek ve betta balıklarında kullanılır. Tubifex; göl, nehir yüzeylerinde ve zaman zaman kanalizasyon hatlarının sularının döküldüğü bölgelerde bulunan Tubificidae familyasına ait bir cinstir. Toplu halde milyonlarcası bir arada bulunabilir. Kalınlıkları 1 mm kadar uzunlukları ise 3–4 cm olabilir.

Genellkikle kan kurdu ile karıştırılırlar, ikisini ayıran özellikler başlıca;

  1. kan kurtları genellikle aynı boyda olurlar 2cm civarı tubifexler ise değişik boylarda,
  2. kan kurtları suda çok yaşamazlar tubifexler daha dayanıklıdır,
  3. kan kurdu bulmak tubifex e göre çok daha zordur,
  4. kan kurdunun insan sağlığı açısından zararı yoktur, tubifex de ise hepatit b tehlikesi vardır
tubifex vs kan kurdu

 

Tubiflex Nasıl Temizlenir

Ülkemizde tubifex ticareti oldukça yaygındır ancak kullanmadan önce 2 kere düşünmek gerekmektedir. Satın aldığımız kişi ne kadar temiz de dese tubiflex ler pis (kanalizasyon) ortamında yaşarlar, kim kanalizasyon ortamından gelmiş bir canlıyı akvaryum balıklarına canlı yem olarak vermek ister ki ?

Tubiflex leri temizlemenin birkaç yöntemi vardır bunlardan en zahmetsiz ve en iyi yöntemi süt ile temizleme yöntemidir. Bulundukları kap içini süt ile doldurup tubiflex lere süt banyosu yaptırınız bi gün sonra bütün kırmızı tubiflexlerin beyazlaştığını göreceksiniz. Tubiflexler süt aldıkları zaman içinde bulunduğu her şeyi geri kusarlar buda temizlenmeleri için oldukça etkili bir yöntemdir. Bu işlemden tekrar su dolu bir kaba alıp balıklarınıza verebilirsiniz

Tubifex nasıl kullanılmalı ?

Temizlendiğinden emin olduğumuz tubifexleri yavru veya yetişkin balıklarımızda kullanabiliriz. Yavru balıklarımızda hergün, yetişkin balıklarımızda ise haftada 2 gün vermek yeterli olacaktır. Yüksek miktarda proteğin içerdikleri için bazı lepistes türlerinin renklerinde pigment bozukluğuna yol açabilir. Mesela açık renkli lepisteslerde kuyruk sararması meydana gelebilir. Bunlara örnek olarak HB white albino platinium blue grass türleri örnek verilebilir.

Tubifex kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar

  • Tanımadığınız ve güvenmediğiniz kişilerden kesinlikle almayınız.
  • Temizleme işlemini dikkatli yapınız
  • Her gün suyunu değiştiriniz
  • Günlük kontrol yapıp aralarında ölü var ise toplayınız.
  • Oldukça iyi temizlenmelidir, insan sağlığı açısından Hepatit B tehlikesi vardır.

Facebook Sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Seri İlan Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.