Lepistes Balığı Ne Zaman Doğurur

Lepistesim Ne Zaman Doğurur ?

Lepistesler canlı doğuran balıklardır. Lepistesim ne zaman doğurur sorusu bütün akvaristler tarafından sıkça sorulan sorulardan bir tanesidir. Lepistes balıklarının doğumlarını doğal bir şekilde yapmasını önermekteyiz. Yani ısıyı yükseltme yavruluğa alma vs gibi işler doğum yapacak balığımıza oldukça çok zararlar verecektir.

lepistes doğumu

Sizleri de facebook gurubumuz olan Lepistes Ailesinde görmek isteriz. Katılmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Lepisteslerin cinsiyetleri 15.günden itibaren belli olmaya başlar ve 4.haftadan sonra dişi lepistesler döl almaya başlarlar lepistes balıkları aldıkları dölleri saklayabilirler daha iyi gen taşıyan farklı bir döl aldıklarında eski dölleri geri bırakıp daha iyi olan dölü rahimlerinde tutabilirler. Lepistesler ilk döl almadan itibaren hamile sayılmazlar öncelikle dişi lepistes lerin yumurta oluşturmasına başlaması gerekmektedir. Yumurta oluşumu iyi bakılmış lepisteslerde 8.haftadan itibaren başlar bu süreç 10.aya kadar uzayabilir.

Hamile Lepistes Kaç Günde Doğurur

Dişi lepisteslerde oluşan yumurta döl aldıktan itibaren 3 haftalık kuluçka süresi başlar. Tabi bu süre içerisinde yine yumurta oluşumu ve oluşan yumurtalar için de 3 haftalık kuluçka olmak zorundadır. Örneğin; 8.haftasında 3 yumurta oluşan lepistes 11.haftasında doğuracaktır, 9.haftada oluşturduğu 5 yumurta 12.haftasında 10. haftadaki oluşturduğu yumurtalar ise 13.hafta da doğuracaktır yani lepistesler oluşturdukları yumurtalara göre doğum yapmaktadır. Bu yüzden bütün yavrular aynı anda doğurmaz.

Lepistes Doğum Belirtileri

Doğumu yaklaşan lepistesler çok kolay şekilde belli olurlar. Yumurtalar siyahlaşır hatta dikkatli bakıldığı zaman yavru lepisteslerin küçük gözleri görülmeye başlar. Albino lepisteslerde ise siyahlık yerine kırmızılık oluşur.

Yine doğumu yaklaşan lepistesler hızlı yüzmezler akvaryumun bir köşesinde sabit beklerler doğum için uygun ortamı beklerler. Lepistesiniz aşağıdaki görseldeki gibi ise ve doğum yapmaya alışkın ise yavruluğa veya diğer doğum yöntemlerini kullanabilirsiniz. Bütün doğum sistemleri Lepistes üretimi püf noktaları makalemizde mevcut.

Doğumu yaklaşan lepistes

Yeni Doğmuş Lepistes

Yeni doğmuş lepisteslere ilk gün herhangi bir yem vermemize gerek yoktur. İkinci günden itibaren küçük mikronlu yemler, kullandığımız yemleri ufalayarak, canlı yemler artemialar gibi besinler verilebilir.

Yeni doğmuş lepisteslerimizi anne ve babalarının yanında durması oldukça tehlikelidir. Yeni doğmuş lepisteslerin saklanmaya diğer lepisteslere karşı yem olmaması için kendilerini korumaya ihtiyaçları vardır. Bu yüzden akvaryumda canlı bitkiler veya rafya kullanmak gerekmektedir.

Facebook Sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Seri İlan Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.