Kan Kurdu Nedir ? Balıklara Nasıl Verilir ?

Kan Kurdu Nedir ?

Kan kurdu sivrisinek benzeri canlıların larvası olup durgun sularda yaşayan su içerisindeki minerallerden beslenen uzun parlak vicudu olan kanında ve dokusunda kendisine karakteristik rengini veren kırmızı demir-porfirin proteinine sahiptir bir canlıdır. Kan kurdu aslen aşırı proteğin içeren bir besin değildir ancak içerdiği proteinler balıklar açısından oldukça faydalı ve renkleri açısından gözle görülebilen değişiklikler gösteren akvaryum camiasında canlı yem olarak kullanılan bir besindir. Dondurulmuş kan kurtları canlı olarak verilen kurtlara bakılarak daha az zararlıdır ancak proteğin ve besin olarak daha az verimlidir.

Tubifex kadar zararlı olmasalar da balıklar açısından taşıdığı bakteri ve parazitler ölümcül sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden temin ettiğiniz kişi kesinlikle güvenilir birisi olmalıdır. Sizlerde kan kurdu aldıktan sonra muhakkak temizlik ve dezenfecte yapmanız gerekmektedir. Satıcı her ne kadar güvenilir ve temiz olduğunu iddia etse de bu konuda kimseye güvenilmez.

Kan Kurtları ve tubifex arasındaki farklar, temizlik ve dezenfekte işlemleri için bu makalemizi okumanızda faydanız vardır.

Hangi balıklara verilir ?

Bettalar
Canlı doğuranlar
Vatozlar
Çöpçüler
Amerikan chiclidleri
Malavi Chiclidleri
Tetra ve zebralar

Kan Kurdu Analizi

  • Ham Protein (min)% 8.3
  • Ham Yağ (min)% 1,2
  • Ham Lif (maks.)% 3,9
  • Nem (maks.)% 81,7
  • (Kuru madde yüzdesi olarak protein -% 45,3)

Genel olarak;

  1. % 6-8 protein ve demir zengindir. Bununla birlikte, çok çeşitli amino asitlere sahip değildir, bu nedenle birincil gıda kaynağı olarak beslemeyin.
  2. Haftada bir veya iki kez tedavi olarak verin.
  3. Çok düşük protein seviyeleri nedeniyle tek bir besin kaynağı olarak tavsiye edilmez. Ek gıda olarak verilmelidir.
  4. Kullanmadan önce temizlik ve dezenfecte yapılması gerekmektedir.
  5. Gazete kağıdı veya yumurta kutuları içinde buzdolaplarında saklanmalıdır.

 

Facebook Sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Seri İlan Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.