Dalga Motoru Nasıl Kullanılır ?

Dalga Motoru

Akvaryumlarımızda dalga motoru kullanmak oldukça faydalı bir şeydir. Kimi akvaristler gereksiz olarak düşünse de su üzerinde bulunan yağlanmayı ortadan kaldırır. Sürekli olarak suyun sirkülasyonunu sağlar dipte pislik kalmasını önler.

Özellikle discus balıkları sakin ve hareketleri yavaş oldukları için suyu fazla hareket ettiremezler ve buda su üstü yağlanmaya bir diğer nedendir.

Su üzerinde bulunan yağlanma çeşitli bakterilerin üremesine yol açmaktadır. Su üstü dalgalanma için dış motor da kullanılabilir ancak bazı akvaryumlarda yeterli olmayacaktır. Ayrıca dalga motoru suyun dibindeki pislikleri hareket ettirerek iç motor dış motor pipo gibi filtrasyon sistemlerine doğru hareket sağlar bu sayede diptede pislik barındırmaz.

 

Özellikle akıntı seven balıklar açısından tropheus gibi balıklar oldukça mutlu olacaklar ve çok daha fazla canlılık göstereceklerdir.

Özellikle büyük akvaryumların sump sisteminde kullanmak gerekmektedir. Peki Sump ın olduğu köşede mi yoksa diğer köşede mi olması gerekmektedir ? tabiki de sump ın olduğu köşede. Üstten ittirilen su karşı cama çarpacak ve aşağıdan geri gelecektir bu sayede dipte kalan pislikler sump’a doğru veya hangi filtrasyon var ise oraya doğru çekilecektir.

Hareketsiz ve sakin su seven ve küçük boydaki balıklarda kullanmayınız. Örneğin lepistes akvaryumunda dalga motoru kullanmak lepistesleri dalga motoruna çekip kıyma haline getirebilir. Aynı şekilde kökleri kısa olan zemin bitki ile kaplanmış olan tanklarda kullanmak bitkileride yerinden sökmeye ve parçalanmasına neden olabilr.

Dalga motoru ile yazacağım bir diğer husus ise ısı dağılımıdır. Akvaryumda ısıtıcı yanına konulan motor ısıtılan suyu akvaryum içerisine eşit olarak dağıtacak ve bütün yerlerdeki sıcaklıkda aynı olacacaktır.

Facebook Sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Seri İlan Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.