Bettalar Ne Yer ?

Betta Balığı Ne Yer ?

Betta balığı ne yer sorusu her betta sahibinin merak ettiği sorulardan birisidir. Bu makalemizde betta balığı ne yer betta balığı nasıl beslenir konularını ele alacağız.

Betta balığı etçil beslenmesi gereken balıklardır. Betta balığı için proteğinsel içerikli yemler, canlı yemler veya kendi hazırladığınız dıy yemler kullanabilirsiniz.

Betta Balığı Ne Yer (proteğin içerikli yemler)

İçeriğinde kaz ciğeri, balık gibi besinler içerin yemlere proteğin içerikli yemler denilmektedi. Bilindiği gibi betta balıkları yüzme alanı üst ve orta alanlardır bu yüzden betta balıklarımıza batmayan yem tercih etmeliyiz. Ve yine betta balıklarının ağız yapıları oldukça küçük olduğu için küçük mikronlu yemleri küçük dostlarımız bettalara vermeliyiz. Bu yemlere örnek olarak;

 1. Trocipal betta 
 2. Tropikal yumuşak çizgi betta
 3. Tropikal denetim guranülat
 4. Daha iyi olacak
 5. Prodac betta yemekleri
 6. Tetra betta
 7. Tetra discus
 8. Çürük betta ve tetra

Gibi yemler betta balığı ne yer sorusuna cevap olacaktır.

Betta balığı için Canlı Yemler

Betta balıklarının gelişimi, renklenmesi ve formunun düzgün olabilmesi için canlı yemler de verilmesi gerekmektedir. Özellikle yavru bettalar için canlı yemler gelişim hızı için oldukça önem taşıyacaktır. Canlı yem olarak başlıca gelenler kan kurdu, artemia, sirke kurdu, mikro kurt ve infusoria gelmektedir. Bu canlı besinlerin nasıl yapıldıkları sitemizde yer almaktadır.

Bettalar için DIY Yemler

Küçük dostumuz bettalar sadece hazır (kuru) yemler ve canlı yemler ile beslenmezler isterseniz betta balıklarınız için kendiniz de yem yapabilirsiniz. Yem yaparken içi,ne ekleyeceğiniz vitaminler balığınızın daha dirençli olmasına etki edecektir. Hatta sprulinanın mavi renkleri daha canlı yaptığı, astaksantin in ise kırmızı renkleri daha renkli ve dolgun yaptığı çeşitli araştırmalarda kanıtlanmıştır. Mavi renkli bettalar için hazırladığınız DIY yem içine sprulina, kırmızı renkli bettalarınız için hazırladığınız DIY yem için astaksantin kullanmak balıklarınızın daha renkli olmasını sağlayacaktır.

Önemli Notlar

 • Ne kadar çok yerse o kadar çok hızlı gelişir veya büyür diye düşünmek çok yanlıştır. Bu hamle çeşitli hastalıklara neden olabileceği gibi balığınızın ölmesine bile sebep olabilir. Her bir betta için balığın gözü kadar sabah akşam yem vermek yeterli olacaktır.
 • Beta balıkları zaten küçük balıklardır birde bunların yavrularını düşünürsek onlar çok daha küçük boyda oluyorlar düşünsenize 1 2mm lik artemia yı bile yiyemiyorlar… Bu yüzden yavru betta balıklarınız için en azından artemia yiyecek boya gelene kadar mikro kurt veya infusori vermek gerekmektedir.
 • Küçük dostlarımız için unutulan yemleri bir sonraki öğünde iki kat vermek çok yanlış olacaktır. Yem vermek unutulmuş ise bir sonraki öğünde verilmesi gereken yem kadar verin.
 • Yanlışlıkla akvaryum içine fazla yem dökülmüş ise veya balığınız yemleri yemedi ise arta kalan yemleri akvaryumdan toplamak gerekiyor aksi halde nitrit nitrat ve amonyak patlaması yaşanabilir ve bu durum ile karşı karşıya kalmayı hiç kimse istemez.
Yavru betta balığı ne yer

 

 

 

 

 

 

Facebook sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.