DIY Yem Nasıl Yapılır ?

EVDE BALIK YEMİ HAZIRLANIŞI

Bütün akvaristler balıklarına evde balık yemi hazırlamayı düşünmüştür. Bunun için hangi malzemeleri kullanacağını ve nasıl hazırlanacağını da hep merak etmiştir. Evde balık yemi için yem nasıl hazırlanır yazımızda bu merakınızı gidereceksiniz.

Evde Balık Yemi İçin Kullanılan Malzemeler

Proteğinsel beslenen balıklar için kullanılabilecek malzemeler;

Dana yüreği : 500 gram yeterli olacaktır

Karides : 200 gram yeterli olacaktır, taze olmasına önem gösterin

Somon balığı : Somon balığında protein oranı yüksek olduğu için tercih ediyoruz ayrıca temizlemesi ve hazırlanmasıda oldukça kolaydır.

Bitkisel beslenen balıklar için;

Bezelye : 200 250 gram yeterli olacaktır. Hazır konserve de kullanabilirsiniz.

Kırmızı biber : Kapta biber olursa çok daha iyi olacaktır. Mümkün olduğu kadar kırmızı ve etli olmasına önem gösterin. 4 5 adet yeterli olacsktır.

Havuç : Taze olmasına önem gösterin, çok büyük olmasın 3 4 adet yeterli olacaktır. Havuç içinde konserve kullanabilirsiniz.

Ispanak : Kesinlikle taze ve çok iyi temizlenmiş olması gerekmektedir. 500 gram yeterli olacaktır.

Pazı : Ispanak yerine de kullanılabilir extra da ekleyebilirsiniz.

Diğer malzemeler ;

Balıklar için hangi yemi kullanıyorsanız ezip içine ekleyebilirsiniz
B c d e vitaminleri
Sprulina (toz veya tablet olarak varsa ezip verebilirsiniz)
Astaraksın ( kırmızı balıklar için pigment arttırır)

Bu malzemeleri aldıktan sonra yapılması gerekenler;

Dana yüreğinde yağ damar kalmayacak şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Balıklar yağları ve damarları sindiremez bu yüzden balıklarda oldukça zararlıdır. Karidesleri dondurulmuş veya taze olarak alabilirsiniz. Taze alırsanız aldığınız yere nasıl temizleneceği hakkında sorun temizlemesi çok kolaydır. Dondurulmuş olanlar zaten temizlenmiş olacaktır. Somon balığını da aldığınız yer temizleyecektir derisini de yüzdürebilirsiniz siz yinede kontrol edin içinde kılçık kalabilir.

Herşey hazırlandıktan sonra bütün malzemeleri rondodan geçirin isteğe göre içine haşlanmış sarımsak da eklenebilir mümkün olduğu kadar suyunu süzmeye özen gösterin içine extra olarak birazdan okuyacağınız sebzeler de ekleyebilirsiniz. Yine vitamin sprulina ve kullandığınız yemlerden eklemek isterseniz en son ekleyip biraz daha karıştırın ve yeminizin tamamlayın.Hazırladığınız yemi buzdolabı poşedine koyarak buzlukta saklayınız.

Garnitür şeklinde bezelye alırsanız içinde havuç olanları da mevcut havuçlara herhangi bişey yapmanıza gerek yok ama bezelyelerin kabukları soyulması gerekmektedir. Yine kırmızı biberin garnitür olarak satılanları da vardır kabuğunu soymanız gerekmektedir. Ispanak ve pazı için kalın damarlarını ve saplarını çıkartmanız yeterli olacaktır. Eğer havuç bezelye ve kırmızı biberi garnitür olarak değilde taze olarak alırsanız haşlamanız ve yine kabuğunu soymanız gerekecektir. Bu malzemeleri de kaynatmamız gerekmektedir. Ispanak pazı ve bezelye kırmızı biber ve özellikle havuca göre çok daha geç yumuşar bu yüzden sırasıyla havuç kırmızı biber bezelye ıspanak pazı olmalıdır. Tamamen yumuşamış olmasına dikkat edin. Şimdi bütün malzemeleri rondodan geçirin, yine mümkün olduğu kadar suyunu süzmeye özen gösterin. İçine ekstra olarak sprulina çeşitli vitaminler ve kullandığınız yemleri ekleyebilirsiniz.

Bitkisel hazırladığınız yemleri hem dondurarak hemde kurutarak veya fırınlayarak balıklarınıza verebilirsiniz.

Kurutma işlemi için yağlı pişirme kağıdına ince bir şekilde (1mm kalınlığında) sürün ve üzerine de pişirme kağıdı koyun, güneş gören bi yerde 1 2 bekletin yeminiz tamamen kuruduktan sonra pul yem olacaktır. Balıklarınıza pul yem olarak verebilirsiniz.

  • Fırınlama işlemi için ise aynı şekilde yağlı pişirme hazırladığınız yemi sürün (2mm civarında) üzerini de pişirme kağıdı ile kapatın. Önceden ısıtılmış 200° lık fırına ekleyin ve 7dk sonra yeminize bakın eğer bütün yeri tamamen kurumuş ve pişmiş ise alın ve soğumaya bırakın pişmemiş ise her dk da bir kontrol edin.

Facebook sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Seri İlan Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.