Tetra Neon

Tetra Neon

Neon Tetra balığı akvaryum balıkları içerisinde en tanınmış ve aranılan bir türlerden bir tanesidir. Küçük akvaryumların en güzel balıklarından biri olarak belirtilebilir. Amazon nehrinin Peru’da bulunan kısımlarında yaşarlar. Zaman zaman yüz binlerce sürü halinde bu doğal ortamlarında çoğaldıkları görülür. Bu nedenle bu bölgelerde yaşayan yerliler ve çocuklar her gün bir çok balık yakalayarak bunları mahalle bakkallarına veya balık toplayıcılarına sigara, küçük giyim eşyaları veya az bir para karşılığında satarlar. Böylece her yıl milyonlarca toplanarak diğer ülkelere ihraç edilen balıklar bu yol ile kolayca sağlanmış olur.

 

Latincedeki İsmiNeon Tetra (Paracheirodon innesi)
Coğrafik KökeniAmazon Havzasının Peruya Uzayan Kolları
Beslenme BiçimiOmnivor
Davranış BiçimiBarışçıl
Kendi Türlerine DavranışıBarışçıl
Yüzme SeviyesiSürü halinde. Taban – Orta – Tavan
Cinsiyet AyrımıErişkin dişi Neon lar daha iri ve büyük olur
ÜremeYumurta dökerler
Sıcaklık22 – 26 santigrat derece
En Fazla Büyüdüğü Boy4cm
En Az Akvaryum Hacmi40
Su SertliğiYumuşak – Orta
Ph6.5 – 7.5

Bakımı

Neon balıklarının doğal olarak yaşadıkları sular mineralce çok zayıf, çoğunlukla yağmur suları ile beslenen nehirlerdir. Bu nedenle akvaryumda kullanılan suların biraz asit ve su sıcaklığında 22-24 derece dolaylarında olması lazımdır. Tutulacakları akvaryum iyi bir şekilde bitkiler ile donatılmalıdır. Kullanılan kumun siyah olması balığın parlak renklerinin daha belirgin olarak göze çarpmasını sağlar.

Üretimi

Bu balığı akvaryumlarda üretmek için pek çok çabalar verilmekte ise de neticede ancak birkaç yavrunun yaşatılabildiği bildirilmektedir. Bir bilgi olarak sunulursa üretim çalışmalarında 20lt’lik bir akvaryum, az bir bitki, 3 DH’dan daha sert olmayan yumuşak bir su, pH=6,5 ve 22-23 °C su sıcaklığı ve 4-5 litre suya 2 çay kaşığı tuz atılması önerilmektedir. Akvaryum çok temiz ve çok az aydınlatılmış ve balıklar çok iyi bir şekilde beslenerek kondisyon kazandırılmış olmalıdır. Bir seferde 60-150 yumurta verebilirler. Yumurtlama olunca balıklar tanktan ayrılır. Yavruların yumurtadan çıkışı yaklaşık 1gün sürer. Yumurta ve yavrular ışığa karşı çok duyarlıdırlar. 5. güne kadar akvaryum karanlık tutulur. İlk günler yumurta sarısı daha sonra artemia salina larvası verilir. Ne yazık ki çok dikkatli çalışılsa bile yaşama gücünün çok az olduğu bildirilmektedir.

Tetra Neon Türleri

24 Karat Gold Tetra
Longfin Tetra Neon
Gold Tetra
Longfin Gold Tetra

 

 

 

 

 

Black Tetra
Kardinal Tetra (Kırmızısı daha çoktur)

 

 

 

 

 

 

Facebook sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.