Akvaryum 3D Fon Nasıl Yapılır ?

Akvaryum 3d Fon

Akvaryumlarımızda arka plan olarak 3d fon kullanmak görsellik açısından oldukça katkı sağlayacaktır. akvaryum 3d fon yapımı oldukça basit ve sizlerin hayal gücüne kalmış birşeydir. Makalemize başlamadan önce kullanacağımız malzemelerin kaliteli olmasına lükten dikkat edelim aksi halde balıklarımız zehirlenebilir.

3D Fon yapımı için gerekli malzemeler;

1- Bina dış cephe mantolamalarında kullanılan, farklı kalınlıklarda sert strafor (Foambord)

2- Poliüretan köpük (Akfix marka en kalitelisidir)

3- Bunları yapıştırmak için akvaryumlar için solvensiz silikon, Akvaryum silikonu bulamaz iseniz antibakteriyel slikon ( sista marka akvaryum slikonunu öneririm)

4- Silikonlu dolgu derzi (Hamam, Sauna, Havuz, İçme suyu depolarında kullanıma uygun (fugapool 2900)) (Kalekim marka öneririrm)

5- Plastik boya renk tüpleri ( isteğe bağlı )

6- Havya, (strafora istediğiniz şekli vermek için,)

7- Maket bıçağı

8- Zaman, emek ve hayal gücü

Bütün malzemelerimizi topladıktan sonra akvaryum ölçümüze göre straforu keselim bunun üzerine isterseniz poliüretan köpük ile şekil verebilir istersenizde strafor keserek yapıştırabilirsiniz. Strafora şekil vermek için havya kullanmak işinizi oldukça rahatlatacaktır. Yapıştırmak için slikondan önce kürdan kullanmanız fayda sağlayacaktır. Şekil vermiş olduğunuz strafor parçasının altına slikon sıkın ardından hem ana strafora hemde şekil vermek için kesmiş olduğunuz strafor parçalarını kürdan ile sabitleyin ve yapıştırın. Sizler nasıl bir arka plan görüntüsü istiyorsanız strafor üzerine ona göre şekil vereceksiniz tamamen sizlerin hayal gücüne kalmış bir durum. Herşey tamamlandıktan sonra ortaya kötü bir görüntü çıkacaktır ancak üzülmeyin şimdi dolgu derzi ile yapmış olduğumuz arka planın her yerini kaplayarak kötü görüntüye son vereceğiz.

Dolgu derzinin birok renk çeşidi bulunmaktadır plastik boya renk tüplerine gerek kalmadan da istediğiniz rengi derz ile verebilirsiniz. İstediğiniz renkte dolgu derzi bulamaz iseniz dolgu derzine boya katıp istediğiniz renki ortaya çıkartabilirsiniz.

Bütün işlemler yapıldıktan sonra en az 2 gün kuruması gerekmektedir. Kuruma işleminden sonra bir kaç kez yıkamak fayda sağlayacaktır ilk etapda suyun rengini bozabilir ancak balıklara herhangi bir zararı yoktur.

Şimdi geldik yapmış olduğumuz 3d akvaryum fonunu akvaryuma sabitlemek bu iş oldukca gıcık bir işdir akvaryumun arka camına 1 tip slikon boşaltırsın arka fonu yerleştirir üzerine de ağırlık koyarsın anca akvaryum içine su girdikten sonra veya birkaç gün sonra bakmışsın ki fon havaya kalkmış 🙂 gerekirse 2 hatta 3 tüp slikon boşaltalım arkadaşlar akvaryumu tekrar boşaltıp tekrar yapıştırmaya çalışmaktansa işimizi sağlama almakta fayda vardır.

Sağlıcakla kalın…

Facebook sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.