Java Moss Bakımı Işık İhtiyaçları Hepsi ve Daha Fazlası

Taxiphyllum barbieri (Java Moss)

Java moss akvaryumlarımıza dekoratif olarak oldukça güzellik katacak bir moss türüdür. Akvaryum köklerine çelik tellere sarılarak akvaryuma eklenebilir. Özellikle karides türleri java moss ları çok severler üzerinde oynamaları küçük yavruların içine girip saklanmaları oldukça keyif vericidir.

Latincedeki İsmi

Taxiphyllum barbieri (Java Moss)

Coğrafik Kökeni
     Güney – Doğu Asya
Uzunluk3-10 cm
Bakım Kolay
Işık AralığıÇok az – Çok Yüksek
Işık İhtiyacıOrta
Su Sertliği12 – 13
Su Sertliği Aralığı0 – 20
Sıcaklık15 – 30 ° C
Ph 7
Ph Aralığı6 – 8
Gelişim HızıYavaş
Genel BilgilerTaxiphyllum barbieri kolay bir bitkidir çok az su ve ışık talep eder. Her yüzeyde isteyerek gelişir, bu yüzden akvaryumdaki taş ve kökleri gizlemek için idealdir. Tabanı tutunana kadar bir yere misina ile bağlanır. Büyümeleri gür bir hale gelirse makas yardımıyla budanabilir. Üreme akvaryumlarında genç balıklar için harika bir saklanma yeri oluşturur. En çok bulunan, en üretken ve en yaygın moss türlerinden biridir. Bir zamanlar Vesicularia dubyana olarak adlandırılmıştır, ancak botanikçiler bunun yanlış bir adlandırma olduğunu keşfetti ve şimdi Taxiphyllum Barbieri olarak sınıflandırılmıştır. Genellikle yavaş büyüyen bir mosstur ama büyüme hızı biraz daha fazla aydınlatma ile arttırılabilir.

 

Java moss tele sarım

Paslanmaz çelik olması avaryum sağlığı için oldukça büyük önem taşımaktadır. Örneğin 5x5cm ebatlarında bir sarım yapmak istiyoruz bunun için bizlere 7×10 ebatlarında bir tel gerekmektedir. Kesmiş olduğumuz teli ortadan ikiye katlıyoruz ilk 5 cm olan yerin kenarlarından 1 er cm kesiyoruz yani ikiye katladığımız telin bir tarafı 5x7cm diğer tarafı 5×5 cm olacak. ardından iki telin arasına mosslarımızı yerleştiriyoruz ve tamamen ikiye katlayıp 7cm olan tarafı da içine doğru büküyoruz bu sayede moss telin içine haps olmuş olacaktır.

Facebook sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.