Christmas Moss Bakımı Işık İhtiyaçları Hepsi ve Daha Fazlası

Christmas Moss

Christmas moss akvaryumlarımıza dekoratif olarak güzellik katacak bir bitki türüdür. Bakımı zor olmasına rağmen gerekli şartlar yerine getirildiği zaman baş ağrıtmayacak bir türdür.

Latincedeki İsmi

Vesicularia montagnei (Christmas Moss)

Coğrafik KökeniGüney Amerika
Uzunluk1 – 3 cm
Bakım Zor
Işık AralığıÇok az – Yüksek
Işık İhtiyacıOrta
Su Sertliği12 – 13
Su Sertliği Aralığı0 – 30
Sıcaklık20-30 ° C
Ph 6.5 – 7.5
Ph Aralığı6.5 – 8
Gelişim HızıÇok Yavaş
Genel BilgilerDaha çok bilinen Vesicularia dubyana (java moss) türünden göknar ağacına benzeyen görünümüyle ayrılır. Ayrıca bakımı bu türden daha zordur ve daha yavaş büyür. Kaya ve köklere tutturularak güzel dizaynlar elde edilebilir, formunu koruması için düzenli olarak budanması gerekir.

 

Christmas moss tele sarım

Paslanmaz çelik olması avaryum sağlığı için oldukça büyük önem taşımaktadır. Örneğin 5x5cm ebatlarında bir sarım yapmak istiyoruz bunun için bizlere 7×10 ebatlarında bir tel gerekmektedir. Kesmiş olduğumuz teli ortadan ikiye katlıyoruz ilk 5 cm olan yerin kenarlarından 1 er cm kesiyoruz yani ikiye katladığımız telin bir tarafı 5x7cm diğer tarafı 5×5 cm olacak. ardından iki telin arasına mosslarımızı yerleştiriyoruz ve tamamen ikiye katlayıp 7cm olan tarafı da içine doğru büküyoruz bu sayede moss telin içine haps olmuş olacaktır.

Facebook sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.