Sump Sistemleri

Sump Sistemleri

Akvaryum sump sistemi filtrasyon sistemlerinin en iyisidir. Her akvaryumda muhakkak filtrasyon sistemi olmak zorundadır. Filtrasyon sisteminde en iyi verim sump sistemlerinde olur. Sump malzemelerinin doğru dizilimi ve doğru malzemeler ile mükemmel temizlik ve filtrasyon sağlamış olabilirsiniz.

Öncelikle akvaryum sump sistemi tanıyalım

1- Alttan Sump : Sump ve malzemelerinin akvaryumun dışında olan sistemdir, akvaryumdan taşan su sump a iner sırasıyla filtre malzemelerinden geçer ve Sump motoru ile geri akvaryuma çıkar. Alttan sump en iyi sump sistemidir çünkü akvaryuma lite olarak oldukça extra katar.

 

 

 

 

 

2- Yandan Sump : Sump malzemelerinin akvaryumun sağ veya sol tarafında bölme ile yapılmasıdır. Yandan sump a giren su Sump bölmelerinde bulunan malzemelerden geçer ve Sump motoru, kafa motoru veya hava asansörü ile geri akvaryuma dökülür.

yandan sump

 

 

 

 

 

 

3- Arkadan Sump : Aynı yandan sump gibi Sump malzemelerinin akvaryum içinde olduğu sistemdir. Yine bi tarafından giren su Sump içindeki bölmelerde bulunan filtrasyon malzemelerinden süzülürek geri akvaryuma dökülür.

arkadan sump

 

 

 

 

 

 

4- Tek Sump birden fazla akvaryum : Bu sistem aynı alttan sump gibidir. Akvaryumlarda taşan su Sump akvaryumuna girer burda bölmelerde bulunan filtrasyon malzemelerinden geçerek Sump motoru ile geri akvaryumlarda dağılır. Bu sistemde herhangi bi hastalık durumunda bütün akvaryumlarda olma ihtimali vardır.

5- Sonradan sump : Bu sump sistemi akvaryumun herhangi bir yerinde olabilir. Bu sump sistemi seyyardır istenilen akvaryuma eklenip çıkarabilir. Bu yüzden bu sistemin temizlenmesi de oldukça kolaydır. Genellikle boşaltılmak istenilmeyen akvaryumlara yapılır.

6- Tepe sump : Akvaryumun üzerinde bulunan sump sistemidir. Ufak akvaryumlarda yer darlığını ortadan kaldırmak için kullanılır. Bütün sump sistemlerinde olduğu gibi motor veya hava asansörü yardımı ile kirli su tepe sump a taşınır. Kirli su sump bölmelerinde bulunan filtra malzemelerinden geçerek temizlenir, ve akvaryuma dökülür.

Sump sistemlerinde kullanılan malzemeler ve diziliş sırası için buraya tıklayarak ilgili makalemizi okuyabilirsiniz.

Fiyat ve kalite bakımından Ankara da bulunan DNS akvaryumu kesinlikle tavsiye ederim.

Facebook sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.