Catappa Yaprağı Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Catappa Yaprağı Nedir ?

Akvaryumda catappa yaprağı genel olarak ph düşürmek, black water diye adlandırdığımız suya koyu renk vermek için kullanılmaktadır. Catappa aslen asya ülkelerinde bulunan meyve veren yabani bir ağaçtır. Bulunduğu ülkelerdeki yağışlarından etkilenerek yaprakları çeşitli mineraller depolar bizlerde akvaryuma catappa yaprağı ekleyerek yaş iken toplamış olduğu minarelleri akvaryumda salınım yapması için kullanırız. Catappayı akvaryum kurulumunda kullanmak akvaryumdaki oluşacak mineraller için fayda sağlayacaktır. İlk kurulumda su dinlenmesi sırasında kullanılmasını şiddete öneririm.

Catappa Ph Düşürür mü ?

Akvaryumlarda catappa pH düşürür ancak kullanım olarak doğru kullanılması gerekmektedir. Catappa kullanımında bilinmesi gereken birkaç husus vardır.

Nedenini tam olarak çözemedim birçok test yaptım ancak sonuç kesin. Catappa akvaryum ortamında pH düşürmez, catappa durgun, sirkülasyon olmayan sularda kullanıldığı zaman pH düşürme işlemi gerçekleştirilmektedir. Litre başına 1 gram kullanılan catappa yaprağı 24 saat sonra 1 derece, ertesi 24 saat sonra 0.60 puan ve 3. gün sonunda 0.25 puan düşürdüğünü daha sonrasında herhangi bir değişiklik görmedim. Ben catappaları çay şeklinde kullanıyorum ve kovada 1 çayı 3 farklı seferde kullandım sonuç değişmedi yani catappa tek seferlik değil birçok sefer kullanılabilir. Bu yüzden yaprak sudan aşınmaması dağılmaması parçalanmaması için file kullanılmalıdır.

Suya eklenen catappa pH = 7.95
1 gün sonra pH = 7.02 ve suyun rengi black

 

 

 

 

 

 

Akvaryumda Catappa Nasıl Kullanılmalıdır ?

Catappa yaprağı kullanım amacına göre farklı şekillerde kullanılması gerekmektedir. Eğer suyun ph derecesini düşürmek için kullanıyorsak akvaryumda suyu sirküle edecek herhangi bir ekipman olmaması gerekmektedir. Suyun dalgalanması catappa yaprağının etkilerini oldukça azaltmakda ve hiç bir işe yaramamasına neden olacaktır. Bu nedenle ph düşürülmesi için kullanılacak ise önce dinlendirme tankında kullanılıp ardından ana akvaryuma eklenmesi gerekmektedir. Bu sırada catappa yapraklarını olduğu gibi veya parçalayıp bir fileye koyarak catappa çayı yapabiliriz.

Catappa yaprağını black water olarak suyun rengini değiştirme amacı ile kullanıyorsak litre başı 1 gram olarak catappa yaprağı kullanmamız gerekmektedir aksi halde suyun rengini yeteri kadar koyu yapmayacaktır. Catappa bu aşamada da direkt olarak veya parçalayıp bir fileye koyarak kullanabilirsiniz.

Catappa yaprağını karidesler, vatozlar ve birçok canlıda besin olarak kullanabilirsiniz. Bu aşamada yaprağı olduğu gibi akvaryuma eklemek yeterli olacaktır. Kolaylık olması amacı ile sapına öpücük geçirip akvaryum camına sabitleyebilirsiniz. Sapı 1 2 günde şişecek ve öpücükten kurtulmayacaktır.

Catappa Çayı Nasıl Yapılır ?

Catappa çayı için internet ortamında bulabileceğiniz çay fileleri yeterli olacaktır. Öncelikle catappa yapraklarını 2cm² olacak şekilde kesip file içine dolduralım. Yaprağın saplarını kesinlikle atmıyoruz sapları da file içine koyalım. Türkiye de bu yöntemi bilen parmak sayısını geçmez. Bir kaç yıl önce bu yöntemi tanıtmak için facebook guruplarında birçok kişiye çekiliş ile göndermiştim ve hepsinden etkili geri dönüş aldım.

 

Catappa yaprağı kaynar ise suya salınım yapar mı

Catappa yaprağını kaynatmak suya Ph konusunda hiçbir etkisi yoktur ancak black water konusunda oldukça etkilidir. Görsede de görüldüğü gibi tencerede kaynatılmış olan catappa yaprağı suyun ph ve ppm derecesinde değişiklik göstermemiştir.

 

 

Ayrıca catappa dış filtre ve sump içine de eklenebilir.

Facebook Sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Seri İlan Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.