Yeni Alınan Balıkların Akvaryuma Eklenmesi

Akvaryuma Balık Ekleme

Her kimden alınırsa alınsın yeni alındığı zaman akvaryuma balık ekleme de dikkat edilmesi notlar vardır. Eğer balık ekleme nasıl yapılır bilmiyorsanız bu yazımızı okumalısınız.

Merhaba arkadaşlar Her kimden alınırsa alınsın yeni balık alındığı zaman akvaryuma ekleme de dikkat edilmesi notlar vardır. Eğer akvaryuma nasıl balık ekleme yapılır bilmiyorsanız bu yazımızı okumanızda fayda vardır çünkü yeni balık alındığı zaman akvaryuma eklenirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Eğer akvaryumda balık var ise çok daha dikkat etmeliyiz çünkü dışarıdan gelen balık taşıdığı bakteriye karşı bağışıklık olabilir bu yüzden bizim balıklarımıza zarar verebilir her ne olursa olsun ne kadar da güvensek dışarıdan aldığımız balıklarla beraber poşetin içindeki suyu akvaryuma dökmek çok risklidir.

Aşılama Yöntemi İle Akvaryuma Balık Ekleme

Dışarıdan aldığımız balıkları suyu ile birlikte bir kabın içine koyuyoruz ardından akvaryumun içinden hava hortumu ile kabın içine damla damla su akıtıyoruz bu sayede yeni aldığımız balıklar hem suyun ısısına hemde bizim suyumuzdaki olan bakterilere karşı yavaş yavaş alışıyor. Eğer bu süreyi abartıp uzun tutarsak kabın içindeki su yavaş yavaş soğumaya başlayacaktır ve akvaryuma balıkları eklerken ısı değişimi nedeniyle yeni aldığımız balıklar zarar görebilir bu yüzden su süreci mümkün olduğu kadar kısa tutmamız gerekiyor.

Akvaryumda Yeni Balıklar

İyi düzenlenmiş, uzun süredir sorun çıkarmayan bir akvaryuma balık eklemek risklidir. Eklenecek balıkla beraber hastalık, parazit ve istenmeyen diğer canlılar taşınması mümkündür. Ayrıca yeni gelen balık kurulu düzeni bozabilir. Bazı tedbirler alarak bu riskleri en aza indirmek mümkündür.

Akvaryuma eklenecek her canlı öncelikle karantina akvaryumuna alınmalıdır. Maalesef bu ülkemizde yaygınlaşmamış bir uygulama. Bu durum sadece bilgisizlik veya özensizlikle de açıklanamaz. Pek çok kişi için birden fazla akvaryuma sahip olmak ciddi bir sorun. İşin ideali karantina uygulamaktır ancak bu mümkün değilse, biraz dikkat edilerek genellikle sorun yaşanmadan canlılar akvaryuma eklenebilir.

Hastalık Olabilir mi ?

Akvaryuma hastalık taşınması açısından bakıldığında, risk grubu öncelikle canlı doğuran balıklardır. Bu türler hastalıklara çok duyarlıdır. Mantar hastalığı gibi süratle yayılan sorunlar yaşanabilir. Chiclidlerde ise hastalıktan ziyade, yeni balığın mevcut dengeleri altüst etmesi söz konusudur. Balıklar akvaryumda yer paylaşırken ölümler yaşanabilir. Hastalıklar İle ilgili bilgi almak için buraya göz atın.

Aşağıda sıralanan önlemler balık eklerken yaşanabilecek riskleri en aza indirecektir.

Akvaryuma Balık Ekleme Nasıl Yapılmalı ?

1) Yeni gelen balığın akvaryumun sıcaklığına ve ortamına alışması için torbayla birlikte 15 dakika suda beklemesi gerekir.

Balık ların olduğu poşet ile akvaryum suyu ısısını eşitleyin

2) Canlı doğuran balıklarda, torba içerisine birkaç damla dezenfektan (metilen mavisi) damlatılıp, 2-3 dakika beklenmeli daha sonra torbadaki suyun hemen hemen tamamı dışarı dökülerek balıklar akvaryuma mümkün olan en az suyla aktarılmalıdır.

Akvaryuma balık eklerken poşede akvaryuma suyundan ekleyin
Ve balık ları akvaryuma yerşleştirin

Resimde eski suyu ile beraber dökülüyor gibi görülüyor farklı bir resim bulamadım akvaryuma sadece balıkları ekleyiniz eksilen suyu taze su ile tamamlayınız.

3) Balık eklenirken oda ışığının yanması yeterlidir. Akvaryumun aydınlatması yeni balıklar için stres nedenidir.

4) Çiklitler akvaryumda belirli bölgeleri sahiplenen balıklardır. Yeni gelen balık akvaryumun eski sakinleri için tehlike anlamı taşıyacaktır ve saldırılar kaçınılmazdır. Bunu engellemek için balıklar eklenmeden önce akvaryumda dekorasyon değişiklikleri yapılabilir. Bu şekilde tüm balıklar akvaryumun yeni düzenine göre yeni baştan yer paylaşırlar.

5) Dış parazitlerin çoğu çıplak gözle görülecek derecede iridir. Balıklar akvaryuma salınmadan önce mutlaka son bir kontrolden geçirilir. Balık pullarında kabarma, deri üzerinde yara beyazlık ve vs gibi.

6) Salyangozlar genellikle bitkilerle birlikte gelir. Akvaryumdan alınmış bir kap su ile bitkiler zedelenmeden yıkanırsa, salyangozlara ait yumurtalar büyük ölçüde uzaklaştırılmış olur. Yinede ben eşşeğimi sağlam kazığa bağlarım derseniz bir kaba akvaryumdan alınmış su ile birlikte bir kaç çamaşır suyu ile bitkileri maximum içinde 10dk bekletmek bütün bakteri ve salyangozları öldürecektir. Bu işlemden sonra bitkileri tekrar durulamak gerekir.

7) Yeni balıklar eklenmeden önce akvaryuma yem verilmesi, kavga riskini azaltacaktır.

Poşet akvaryumun içinede 5-10 dk. bekletilmeli, poşet içindeki ısı ile akvaryumun ısısı aynı olmalıdır.

Diğer Hususlar

Akvaryum suyundan bir miktar poşetin içine alınıp, balık akvaryum suyunun şartlarına alıştırılmalıdır.

Daha sonra balık güvenle akvaryuma salınabilir. Tekrar söylüyorum eski su akvaryuma eklenmemeli 

Akvaryumcunuzdan yeni aldığınız balık eğer yeni gelmişse muhtemelen 2-3 gündür açtır. Eğer bu balıklara diğer balıklarınıza verdiğiniz miktarda yem verirseniz büyük ihtimalle balıklarınızdan bir kısmı ya hastalanacak yada ölecektir. Bu yüzden yeni aldığınız balıklarınıza mümkün olan en az miktarda yem verin. Bu yem miktarını 1 haftada yavaş yavaş çoğaltarak normal yemleme seviyesine getirin. Böylece yemlemeden kaynaklanan sorunlar ortadan kalmış olur.

Eğer balığın geldiği torbadaki sudan emin değilseniz (bunun için%100 emin olmak gerekir riskli bir durumdur) bu suyun tankınıza karışmasını önlemek için şu basit yöntem faydalı olabilir; uygun boyda kepçe kullanarak balığın bulunduğu torbayı bir kova üzerinde yavaşça çevirin. Su kovaya akarken balıklarınız kepçede kalsın. Böylece tankınıza belki de zararlı olabilecek sudan kurtulmuş oluruz.

Facebook sayfamız 

Youtube kanalımız

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.