İmparator Chiclid Üretimi Bakımı Akvaryumu Hepsi ve Daha Fazlası

İmparator Chiclid Balığı

İmparator chiclid balığı (Aulonocara) Malawi Gölü’ne özgü en güzel cikletlerden biridir. Mavi, kırmızı ve sarı renklerinin çok canlı tonlarına sahip olur. Özellikle üreme döneminde erkekleri daha canlı renklidir. Doğal ortamında sürü halinde yaşar. Akvaryumda dişilerin daha fazla olması gerekir. Birkaç erkekle, çok sayıda dişi balığın bulundurulmasında fayda vardır. Yani erkek balıklar için harem kurulmalıdır.

Latincedeki İsmi

Coğrafik KökeniMalavi Gölü
Yaşam AlanıKumluk ve kayalık alanlar
BeslenmeGenellikle etçildir
Davranış BiçimiBarışçıl
Kendi Türleriyle DavranışBarışçıl
Işık İhtiyacıDüşük –  Orta
Yüzme SeviyesiTaban – Orta
Cinsiyet AyrımıErkekler dişilere göre daha büyük ve renkli olurlar. Anüs vent kontrolü, ve anal yüzgeçler ile de cinsiyet belli edilebilir. Dişilerde alt yüzgeç kuyruklarında yalancı yumurta olmaz veya az olur, dişilerin renkleri daha solgundur.
Sıcaklık25°C – 27°C
ÜremeErişkinliğe 9 – 12 ayda ulaşırlar. Erkek imparatorlar hazır olan dişilere kur yaparak bölgesine çekerler  dişiler kuma yumurta düşürür ardından erkek yumurta üzerine titreyerek sperm bırakır ve yumurtaları dişi ağzına alarak kuluçka süresini başlatır. Kuluçka süresi 18 – 35 gün arasında değişiklik gösterebilir. 
Ph Aralığı7.8 – 8.6
Su SertliğiSert
En Az Akvaryum Hacmi200 Litre
En Fazla Büyüdüğü Boy18 cm
Zorluk Seviyesi3

 

Diğer haplochromine chiclidleri ile karşılaştırıldığında daha uysal olduğu söylenebilir. Yine de bölgeci olduğunu söylemek gerekir. Mbuna chiclid ile karşılaştırıldığında daha barışçıl olduğu görülecektir. Bu yüzden zebra chiclid gibi agresif mbuna chiclid ile beraber beslenmemesi gerekir. Parlak ve yanardöner rengi sayesinde akvaryumu çok güzel görünür. Birçok alt türü vardır.

Bu türler;
Aulonocara aquilonium
Aulonocara baenschi (Sarı İmparator, Benga Tavuskuşu)
Aulonocara ethelwynnae
Aulonocara guentheri
Aulonocara hueseri (Midnight Peacock)
Aulonocara jacopfreibergi (Yakop)
Aulonocara kandeense (Mavi Orkide)
Aulonocara korneliae
Aulonocara masoni (Mason Peacock)
Aulonocara maulana
Aulonocara maylandi (Maylandi – Sülfür Kafa)
Aulonocara saulosi (Yeşil yüzlü tavuskuşu)
Aulonocara sp. Chitande
Aulonocara sp. ”Chitande Type Masinje”
Aulonocara sp. ”lwanda”
Aulonocara sp. Red Rubescens (Red Rubin)
Aulonocara stuartgranti (Ngara)(Alev Kuyruk tavuskuşu)
Aulonocara stuartgranti (Usisya)
İmparator Türleri

İmparator Chiclid Balığı Özellikleri

Hobideki en canlı renklere sahip türlerden birisi, imparator ciklet balığıdır. Mavi, kırmızı ve sarı renklerine sahip olan, birçok farklı varyasyonu bulunur. Hem bu sebepten, hem de hobide çokça melezlendiğinden; tür tespiti yapmak kolay değildir. Nispeten uysal olduğundan farklı türlerini bir arada beslemek mümkündür. Tabii akvaryumun çok küçük olması saldırgan tavırları arttıracaktır.

Boyu 10 ile 18 santimetre arasında değişiklik gösteren imparator ciklet için büyükçe bir akvaryuma ihtiyaç vardır. Minimum akvaryum büyüklüğü 200 litredir. Ancak karma akvaryum için en azından 400 litrelik akvaryum edinmekte fayda vardır. Bunu bir kurala bağlamak gerekirse, her yetişkin balık için 60 litre su bulundurulmalıdır. İdeal pH değeri 7.8 ile 8.6 arasıdır. Su sıcaklığı 24 ile 27 santigrat derece arasında olmalıdır.

Akvaryumda saklanma alanları olmalıdır. Bu sayede çatışmalar, kaçan balığın saklanmasıyla son bulur. Eğer akvaryumda saklanma yerleri olmazsa, çatışmalar ciddi boyutlara varabilir. Taban malzemesi kullanılacaksa bu kum olmalıdır. Çünkü imparator ciklet tabanı didiklemeyi sever. Çakıl taşı kullanılacak olursa balığın solungaçları yaralanabilir.

Erkek imparator ciklet çok eşlidir. Bu yüzden akvaryumda az sayıda erkekle, çok sayıda dişi balık bulundurulmalıdır. İdeali her bir erkek balıkla dört dişi bulundurmaktır. Melez türlerin ortaya çıkması istenmiyorsa, birbirine benzeyen türler aynı akvaryuma koyulmamalıdır. Dişi ve yavru imparator cikletler genellikle donuk renkli olur. Erkek imparator cikletler ise büyüdükçe çok canlı renklere bürünür.

Doğal ortamında daha çok kabuklu canlılarla beslenen imparator ciklet, akvaryumda etçil yemlerle beslenmelidir. Su piresi, kan kurdu ve artemia ile besin çeşitliliği sağlanmasında fayda vardır. Günlük yem miktarı belirlenmeli ve öğünlere bölüştürülerek verilmelidir. Akvaryumda bitki bulundurulabilir, çünkü imparator ciklet bitkileri yemez. Ancak onları kökünden sökmeyeceğinin garantisi yoktur. Bu yüzden java fem gibi dayanıklı bitliler tercih edilmelidir.

Karma akvaryum kurulacaksa Copadichromis, Placidochromis, Nyassachromis ve Sciaenochromis cinsi balıklar tercih edilebilir. Çünkü bu cinsler daha uysaldır. Petrotilapia, Labeotropheus, Pseudotropheus ve Mbuna cinslerinden sakınılmalıdır.

İmparator Chiclid Cinsiyet Ayırımı

İmparator chiclidler de diğer bütün chiclier gibi anüs vent kontrolü ile cinsiyet ayırımı yapılmaktadır. Diğer cinsiyet ayırımı ise

  • Erkek imparatorlar daha renkli ve daha büyük olurlar
  • Erkek imparatorların alt kuyruğunda yalancı yumurta bulunur
  • Erkek imparatorların kafa yapıları daha büyük çenelerindeki renkler daha baskın olurlar.
erkek imparator
Dişi imparator

 

 

 

 

erkek ve dişi mavi imparator

İmparator Ciklet Üretimi

Cinsiyet ayrımı imparator ciklet balıklarında oldukça kolaydır. Erkek imparator ciklet yalnız yaşamayı tercih eder ve bölgecidir. Parlak rengi sayesinde onu dişilerden ayırt etmek kolaydır. Ayrıca erkekler dişilere göre biraz daha büyük olur.

İmparator cikletin birçok türü akvaryumda kendiliğinden ürer. Sıcaklık artışının üremeyi tetiklediği düşünülür. Bölgesini, çoğu zaman bu mağara olur, elde eden erkek balık dişilere kur yapmaya başlar. Bu izlemeye değer bir ritüeldir. Amacı dişileri mağarasına çekebilmektir, çünkü çiftleşme burada gerçekleşir.

Dişi balık döllenen yumurtalarını ağzında kuluçkaya yatırır. Bu süre yaklaşık 28 gündür. Yavru sayısı 12 ile 50 arasında değişiklik gösterir. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra, birkaç hafta daha annelerinin gözetiminde olur. Daha sonrasında başlarının çaresine bakmaları gerekir.

İmparator ciklet bakımı en kolay olan ciklet türlerinden biridir. Canlı renkleri ve eğlenceli karakteri sayesinde izlemeye değerdir. Eğer ciklet balığı, özellikle de Afrika cikleti beslemeyi düşünüyorsanız; imparator ciklet ilk tercihlerinizden biri olsun.

Facebook Sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.