Aulonocara Masoni (Yakop) Üretimi Bakımı Akvaryumu Hepsi ve Daha Fazlası

Aulonocara masoni

Aulonocara masoni Malawi gölünde yaşayan imparator ailesindenbir chidlid türüdür. Vicudu genellikle mavi ile kaplı sırt yüzgecinde beyaz şerit ve alt yüzgecinde de kırmızılıklar göstermektedir.

Latincedeki İsmi

Aulonocara masoni (Mason Peacock)

Coğrafik KökeniMalavi Gölünün Chitimba bölgesi
Yaşam AlanıKumluk ve kayalık alanlar
BeslenmeHem etçil Hem otçul
Davranış BiçimiBarışçıl
Kendi Türleriyle DavranışOrta Derecede Agrasif
Işık İhtiyacıDüşük –  Orta
Yüzme SeviyesiTaban – Orta
Cinsiyet AyrımıErkekler dişilere göre daha büyük ve renkli olurlar. Anüs vent kontrolü, ve anal yüzgeçler ile de cinsiyet belli edilebilir. Dişilerde alt yüzgeç kuyruklarında yalancı yumurta olmaz veya az olur, dişilerin renkleri daha solgundur.
Sıcaklık23°C – 27°C
ÜremeErişkinliğe 9 – 12 ayda ulaşırlar. Erkek imparatorlar hazır olan dişilere kur yaparak bölgesine götürür dişiler kuma yumurta düşürür ardından erkek yumurta üzerine titreyerek sperm bırakır ve yaklaşık 25 yumurtayı dişi ağzına alarak kuluçka süresini başlatır.
Ph Aralığı7.8 – 8.6
Su Sertliğisert
En Az Akvaryum Hacmi200litre
En Fazla Büyüdüğü Boy16cm
Zorluk Seviyesi2
Genel YorumMasoni, mavi bedeni ve portakal rengi karın yüzgeçleriyle tanımlanmıştır. Bulunduğu akvaryum, serbest yüzüş sağlayabileceği kumluk alanlara ve mağara tarzında kayalık alanlar olmalıdır. Malawi gölü cikletlerinin genelinde olduğu gibi erkekler ile dolu show bir tank da yaşayabilirler. Dişi eklenecekse yanına 1 erkek 4 dişi şeklinde konuçlandırılabilir. Diğer peacocklarda olduğu gibi Doğal ortamda masoni de kumluk bölgede yaşayan böcekler ve onların larvalarıyla beslenir. Akvaryumda beslenirken de protein içerikli yemlere alışabilirler. Mavi renklerini canlı tutmak için de spirulina ile takviye yapılmalıdır. Masoni,karma peacock tanklarında A.rostatum,A.ethelywnae ve A.chitande ile melezleşme tehlikesi olmadan beslenebilirler.

 

 

 

Facebook Sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Seri İlan SitesiCevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.