Discus Pigment Bozukluğu

Discus Pigment Bozukluğu

Bütün discus severler discus pigment bozukluğu başına gelmiştir. Bazen genetik bazende çeşitli faktörlerden kaynaklanan pigment bozuklukları geçici veya kalıcı olabilir. Genel olarak kafa ve sırt bölgesinde başlayan kararmalar ilerleyen zamanlarda bütün disc’i sarabilir. Bu tür sorunlar ile karşılaşmamak için yapmamız gereken ve uymamız gereken hususlar bulunmaktadır.

  • Discuslar sürü balıkları oldukları için en az 7-8 adet beslenmesi, ve yanlarında streslerini atmaları için diğer sürü balıklarından eklenmelidir. Tetra neon gibi
  • Bozuk su şartları küçük dostlarımızın stres yapmalarına ve pigment bozmalarına neden olacaktır bu yüzden dip çekimi, filtrasyon temizliği ve düzenli olarak su değişimlerini aksatmamamız gerekmektedir.
  • Stres yukarda belirtilen nedenler haricinde discuslar sakin balıklardır yanlarında onları korkutacak ürkütecek diğer canlılar olması, akvaryuma yapılan ani hareketler cama vurmak vs gibi nedenler de ayrıca strese yol açıp pigment kararmasına neden olabilmektedir. Aynı zamanda ani ısı ve su değerleri değişimleri, koyu renkli fonlar da strese yol açabilecek nedenler arasında yer almaktadır.
  • Yüksek karbondioksit miktarı
  • Yüksek Ph
  • Genetik faktörler
  • Koyu renk pigmenti taşıyan besinler (sprulina gibi)

Yukarda bahsettiğm nedenler siyah pigmentler başlamadan önce yapılması gerekmektedir aksi halde geri düzeltmesi hiç kolay değildir.

Discus siyah pigment oluşumu
Pigment bozukluğu öncelikle siyah noktalar şeklinde başlayıp bir ağ gibi yayılarak devam eder. Aslında discuslarda siyah pigment bir savunma mekanızmasıdır, doğal birşeydir. Bu bir hastalık değildir görüntü açısından hoş olmayan birşeydir.

Vahşi discuslarda siyah pigment görülmez siyah pigment ilk olarak Pigeon Blood mutasyonunda görülmüştür. Eğer discuslarımızda siyah pigment görmek istemiyorsak pigeon blood kanı taşımayan discus almamız gerekmetedir. Bunlara örnek olarak turkuaz varyeteleri, snakeskinler ve golden varteteleri örnek olabilir.

Siyah Pigment Nasıl Gider

Öncelikle siyah pigmenti tetikleyen unsurlardan kurtulmamız gerekmektedir yüksek ph yüksek karbondioksit stres vs vs.. bütün herşeyden emin olduktan sonra akvaryum üzerine ışık geçirmeyecek bir şey örtün sadece yemleme yaparken birkaç dakika balıklarınızı gözlemleyin bir süre sonra siyah pigmentlerin azaldığını hatta yok olduğunu göreceksiniz ancak bu tekrar çıkmayacağı anlamına gelmez. İzleme seyiri oldukça yüksek olan discuslarımızı yaptığımız hatalar nedeniyle strese sokup izleyememek hiç hoş bir durum değildir 🙂

Yukarda bahsi geçen olaylar doğrultusunda öğrendiğimiz şey discuslarda pigment olayı genetik ve stresden kaynaklanıyor olması peki biz hangi takviye madde ile bunu giderebiliriz ? Hangi takviye toz veya kimyasal balığın genetiğini değiştirebilir ? Biraz mantıklı düşündüğümüz zaman hiçbir madde discusların genetiğini değiştirmeyeceğini bizlere söyleyecektir. Çok fazla discus tecrübem olmamasına rağmen piyasada yumurta arttırıcı, renk düzeltici, afrodizyak etkili bilmem neler oldukça fazla var lütfen bunlara aldırış etmeyelim.

Şunuda unutmamak gerekmektedir proteğinsel besinler balıkların renk canlılıklarını arttırabilir ve yine sprulina genetiğinde pigment bozukluğu olmayan discus türlerinde renk canlılığı getirebilir çünkü sprulina ; %60 -%73 ortalama protein , B12 vitamini ,GLA , A,B,C,E ve K vitamini gibi çeşitli vitaminler , Demir , Fosfor , Kalsiyum ; Magnezyum , Krom gibi makro mineraller , Karotenoid  ( Turuncu ) , Klorofil ( Yeşil ) Fikosiyanin ( Mavi )  Fikoeritrin ( Kırmızı ) , Zeaksantin ( Sarı , Turuncu , Kırmızı ) gibi çeşitli Bitkisel Saf pigmentler içermektedir.

 

Facebook Sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Seri İlan SitesiCevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.