Cüce Corydoras

Corydoras hastatus (Cüce Corydoras)

Cüce corydoras bildiğimiz corydorasların bütün özelliklerini taşımaktadır tek farkı diğer coryler den daha küçük olmasıdır. Bazı akvaryumlarda küçük  boylu balıklar beslenirken corydoraslar oldukça büyük görünür bizlerde hastatus coryleri bu akvaryumlarda kullanabiliriz. Coryler bilindiğinin aksine çöpçü değillerdir yani dışkı yemezler bunun yerine yenmemiş yemleri, ölü balık ve aç kalır ise ölü bitkileri yedikleri gözlemlenmiştir.

Latincedeki İsmiCorydoras Hastatus
Coğrafik KökeniMalavi Gölü
Yaşam AlanıKumluk ve kayalık alanlar
BeslenmeGenellikle etçildir, bitkisel de beslenebilir.
Davranış BiçimiBarışçıl
Kendi Türleriyle DavranışBarışçıl
Işık İhtiyacıDüşük –  Orta
Yüzme SeviyesiTaban
Cinsiyet AyrımıDişi cüce cory’ler daha şişkin olur bu yüzden tepeden bakmak cinsiyet ayrımını kolaylaştırır. Erkek bireyler daha kısa ve zayıf olurlar ayrıca erkeklerin üst finleri uzun ve daha sivridir. Cama kayaya veya başka bir objeye yumurta yapıştırarak üreme sağlarlar.
Sıcaklık22°C – 25°C
ÜremeHazır olan dişiler bariz belli bir şekilde şişkinlik gösterir. Cory’ler de bir dişiye en az 3 erkek gerekir dişi cory’ler erkek corylerden sperm emerler ve yumurtaları herhangi bir yere yapıştırırlar çiftleşme esnasında T harfi gibi bir görüntü ortaya çıkar. Çiftleşme öncesi ve sonrası damızlık bireylerin iyi beslenmesi gerekir.
Ph Aralığı6.8 – 7.6
Su Sertliği5 – 19° dH
En Az Akvaryum Hacmi30 lt
En Fazla Büyüdüğü BoyDişiler 3cm erkekler 2cm
Zorluk Seviyesi1
Genel YorumSürü balıklardır. Bu yüzden en az 6 adet eklenmesi gerekmektedir.

 

 

 

Facebook Sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Seri İlan SitesiCevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.