Sarımsaklı Yem Nasıl Yapılır ?

Sarımsaklı Yem

Sarımsaklı yem balıkların iç parazit olmasına karşı alınan bir tedbirdir. Birçok şekilde sarımsaklı yem kullanabilirsiniz. Hazır alabailir, DIY yem içine ekleyebilir,  kullandığınız yemlere emdirebilirsiniz. Sarımsaklı yemleri bütün akvaryum canlılarına verebilirsiniz. 

Sarımsaklı yemi birçok şekilde küçük dostlarımıza verebiliriz. Ev yapımı DIY yemleri yukarıdaki linke bakarak bulabilirsiniz.

Sarımsak doğal bir antibiyotiktir kokusu bile bazı bakteri ve parazitlerin ölümüne neden olur hem insan sağlığında hemde hayvan sağlığında sarımsak kullanılmalıdır.

Balıklar için hazırlanan sarımsaklı yemler

Yavru balıklarımızda iç parazit hastalığına yakalabilir bu yüzden tedbir amaçlı yavru balıklarımıza da sarımsaklı yem takviyesi yapmamız gerekiyor.

Eğer hemen verilecek ise sarımsağın suyunu sıkıp vereceğiniz kadar yemin üzerine döküp bir kaç dakika sonra balıklarınıza verebilirsiniz.

Hemen verilmeyecek ise ince ince doğranmış sarımsaklarıın suyunu alın posasını bir daha doğrayın çok ince olması gerekmektedir. Balıklarınıza verdiğiniz elinizde ne tür yem var ise hepsini sarımsak döveceğinde dövüp üzerine sarımsakları da ekleyip bir kez daha karıştırıp hava almayan kap da yaptığınız karışımı muhafaza edin. Mümkün olduğu kadar sarımsağın suyu olmasın sarımsak suyu veya herhangi bi nem ortamında yemler bakteri veya parazit oluşturabilir. bunun için güneşte kurutma işlemi de yapabilirsiniz. Yaptığınız karışım içine sprulina da ekleyebilirsiniz.

Sarımsağı olduğu gibi balıklara vermek

Bu işlemde sarımsağın taze olmasına önem gösterin. Sıcak suda bekletmek veya kaynar suda 5dk kadar içinde durması sarımsağın yumuşaması için yeterlidir. Yumuşamış olan sarımsağı direkt olarak akvaryuma verebilirsiniz. Su içindeki bakteriler öldürür, vatozlar ve lepistesler de sarımsaklı yemi yiyebilir.

Sarımsağı akvaryumda 4 saatten fazla tutmayınız asi halde aşırı koku yapacatır. Kokunun balıklara herhangi bir zararı yoktur ancak su değişimi ile koku kolay kolay geçmez.

Facebook Sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Seri İlan Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.