Lepistes Balığı İç Parazit Hastalıkları

Lepistes Balığı İç Parazit Hastalıkları

Lepistes balığı iç parazit hastalıkları zaman zaman akvaryumlarımızda görülebiilir. Lepistes balığı iç parazit hastalıkları nın birçok nedeni olabilir. Akvaryumlarımızda zaman zaman vicudu incelen, su üzerinde kafa üstü duran veya sallanan lepistes balıklarını görürüz. Bu tip olaylarla karşılaşmamak için balıklarımıza haftada bir kere sarımsaklı yem vermemizde, su değişimlerini ve temizliklerini aksatmamamız gerekiyor. Lepistes balığında iç parazit rahatsızlığı ile yeni doğum yapmış dişi balığın hareketleri birbirine oldukça benzer tedaviden önce bu durumu gözden geçirmek ve diğer balıklarda herhangi bir sorun olup olmadığını gözlemlemek gerekiyor.

Lepistes balığında iç parazit hastalığı genel olarak tek bir balık da görülmez hastalık kapan veya durumu iyi görünmeyen halsiz balıkları derhal o akvaryumdan uzaklaştırmak gerekiyor çünkü her an diğer sağlıklı balıklara da sıçrayabilir. Karantina akvaryumuna veya ana tanka su geçişi olmayan bölmeye hasta balıkları ayırdıktan sonra ısıyı kademeli olarak 30 dereceye kadar arttırabilirsiniz, balıklara hareket sağlamak açısından balıkların aç gözlü oluşundan faydalanacağız hasta balıklarımıza az ve sık yemleme yapmak bana yem kalmakacak duygusu oluşturup balıkları harekete geçirecektir. Yemleme yaparken kolay sindirim yapabileceği pul yemler veya sebzeler tercih etmeliyiz (ıspanak bezelye gibi). Lepistes balığı iç parazit olduk dan sonra sarımsaklı yemler fayda etmeyecektir ama yinede balığımıza sarımsaklı yem vermeyi ihmal etmeyelim. İç parazit konusunda oldukça başarılı bulduğum sera bakto tabs yemde bu esnada kullanabiliriz. İlaç olarak suyu yeşil renge boyayan çözeltiler kullanılabilir. 100 litre suya 1 çay bardağı şeklinde sirke eklenebilir(Üzüm veya elma sirkesi).

Beyaz sirke akvaryumlarımızda kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. 

Lepistes balıkları iç prazit hastalıklarına yakalandığı zaman genellikle toplu ölümler ile sonuçlanır bu yüzden mümkün olduğu kadar karantina akvaryumu ile ana akvaryumun ilişiğini kesmemiz gerekiyor aynı kepçeyi bile kullanmak birbiri arasında bakteri geçişi sağlayabilir. Amacımız mümkün olduğu kadar az kayıp ile hastalığı atlatmak olmalıdır.

 

 

Facebook Sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

1 yorum
  1. metin bedir diyor

    Bilgilendirme için teşekkürler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.