Akvaryum Işığı İçin (Zaman Ayarlı Priz) Timer

Akvaryum Zaman Saati İçin (Zaman Ayarlı Priz) Timer

Akvaryum zaman saati kullanmak ışığı açmayı veya kapatmayı unutan akvaristler için bir numaralı çözüm olacatır. Akvaryum zaman saati doğru ayarlamalar ile balıkların yem yemelerinde ve içinde bulunan bitkilerin gelişimini hızlandırması açısından oldukça büyük rol oynar.

Akvaryum ışığının çok veya az yanması suda çeşitli tepkimelere yol açabilir. Bu yüzden akvaryumlarımızın ışığını her gün yeteri kadar açıp geri kapatmak gerekmektedir. Akvaryum ışığı hakkında bilgi almak isterseniz buraya bakabilirsiniz. Bu işlemi daha da kolaylaştırmak adına zaman ayarlı priz kullanırız. Zaman ayarlı prizleri sadece akvaryum ışığı için kullanmanız gerekmektedir. İç motor dış motor ısıtıcı gibi diğer ekipmanları elektirikden tasarruf etmek adına zaman ayarlı prizlere bağlamak akvaryuma ciddi zararlar verebilir.

Zaman ayarlı prizlerin 2 çeşidi vardır.

Akvaryum zaman saati iki çeşitdir

Sigorta tipli akvaryum zaman saati

analog timer

Yan tarafta bulunan görünen resimde 4 adet kablo girişi ve ortasında saate benzer bi çark ve çarın yanında tırnaklar olduğunu görüyoruz bu tırnakların her biri 15dk dır.. Timer ın bağlantısı yapıldıktan sonra ortadaki saat şeklindeki çark dönmeye başlayacaktır. Bu yüzden çark ın saatini bağlantı yapmadan önce ayarlamak gerekiyor. Saat bağlantı yapıldığı zaman kaç ise çarkın bulunduğu ok da o saate getirilmelidir. Timer ın bağlantısı yapıldıktan sonra timer ın hangi saatler arasında elektirik vermesi gerektiğini ayarlamamız gerekiyor. Örn: sabah yemleme yapmak için yemleme yapılacağı zaman havanın karanlık olduğu zamanlarda saat 7 de yem veriliyor ise 06.30 – 07.30 arasında bulunan tırnakları aşağı doğru ittirmemiz gerekiyor. Ve akşam olduğu zamanda saatin çalışması için hangi saat aralığında çalışmasını istiyorsak yine o saatler arasında bulunan tırnakları aşağı doğru ittirmemiz ve siz bu işlemi yaparken saat kaç ise saati o şekilde geri ayarlamanız gerekmektedir. Mavi kapağın altında bir düğme daha vardır bu düğme açık olduğu zaman ışığa elektirik verip çalışmasını sağlayacaktır. Şimdi timer ların bağlantısı nasıl olmalı bunları gösterelim. Timer lar benim anlattığımın aksine hepsi analog şeklinde değildir saati dijital gösteren timer larda bulunmaktadır.

Sigortalı Timer bağlantısı

Yukarda resimde görülen kırmızı ve siyah çizgiler kablolardır. L faz elektirik olan kablo, N ise nötür yani elektirik olmayan kablo. Kabloları yukardaki şekilde gösterildiği gibi bağlantılarını yapmamız gerekmektedir. X işareti olan ise akvaryuma bağlı olan ışıktır. Eğer bağlantısını yaptınız ışığın faz ve nötr e karşı duyarlılığı var ise gerektiği şekilde bağlamanız gerekmektedir. 

Bağlantıda tamamlandıktan sonra akvaryum ışığınız sizin ayarladığınız saatlerde çalışacaktır.

Priz üstü zaman saatleri

Analog priz üstü zaman saati

 

Bu zaman saatleri kullanım açısından çok daha kolaydır. Herhangi bir bağlantıya gerek yoktur. Resime baktığımız zaman üzerinde ok işareti görüyoruz bu saatin ne tarafa doğru ilerlediğini göstermektedir. Hemen yanında bulunan siyah ok şu an saatin kaç olduğunu gösterir saat siz bağlantıyı yaparken kaç ise o saate ayarlamanız gerekiyor. Zaman saatini aldıktan sonra çarkın yanında siyah tırnakları göreceksiniz bu tırnaklarında her biri 15 er dakikadır, Siz saatin ne zaman çalışmasını istiyorsanız tırnakları aşağı doğru ittirmeniz saati çalıştırmaya yeterli olacaktır. Saat çalıştığı zaman üzerinde bulunan kırmızı ışık yanar. Yine yan tarafında bulunan düğme ise istediğiniz zamanda saatin çalışmasını sağlamak içindir. Düğmeyi geri kapatmayı unutmayın 🙂 

Facebook sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.