Malawi Chiclidleri

Malawi Chiclidleri

Malawi chiclidleri rengarenk çeşitli özellikleri ile bütün akvaristlerin bilgi sahibi olduğu ve akvaryumlarına ekledikleri canlılardır. Malawi chiclidleri genellikle akvaristlerin 2.durağı olmaktadır. İlk durağı tabikide japon balığı betta balığı veya lepisteslerdir. Malawi balıkları ile ilgili yazılacak yorumlanacak birçok bilgi mevcuttur. Bunları genel olarak başlıklar halinde sizlere anlatacağım.

Malawi chiclidleri Mbunalar, İmparatorlar, haplochromis ve hibrit balıkları adı altında yapısına göre sıralandırılmıştır.

Malawi akvaryumu nasıl olmalı ?

Malawi gölü kumlu ve kayalı bir göldür bizler akvarist olarak akvaryumlarımızda yapak bir yaşama alanı oluştururuz bu yüzden malawi canlılarında kum ve kaya kullanmalıyızdır.

Malawi erkekleri haremci ve bölgeci bir yapıya sahiplerdir. Bu yüzden akvaryumlarımızın uzun ve geniş olması gerekmektedir. 1 erkek için en az 100cm2 yer olması gerekir. Yani 100cm uzunluk 40cm genişliği olan bir akvaryuma en fazla 4 adet erkek eklenebilir. Malawi akvaryumunda kum kullanmamız erkeklerin dişiler için kur yapması, kendilerine kumları taşıyarak bölge yapması içindir. Aynı şekilde kayaları da hem erkek bireylerin bölgelerini seçmesi hemde dişi bireylerin ağızlarına yumurta aldığı zaman diğer akvaryum canlılarından saklanması için yer olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda kayaların arasında yavru chiclidler de saklanabilirler. Bu yüzde malawi akvaryumlarında kum ve kaya kesinlikle bulunmalıdır.

Malawi chiclidleri ne yerler ?

Malawi chiclidleri ağırlıklı olarak proteğinsel beslenseler de hepçildir. Hazır kuru yemlerin dışında ev yapımı yem ve canlı yemler de verebilirsiniz. En çok beğenerek yedikleri yemler proteğinsel granül yemler (tetra discus gibi) ve tetra pro yemleridir.

Malawi balıkları cinsiyet ayırımı

Bütün malawi balıkları ağızda kuluçka yaptıkları için anüs vent kontrolü yapmak en başarılı cinsiyet ayrımıdır. Aynı zamanda vicüd yapısı kuyruk yapıları gibi faktörler de cinsiyet ayırımında önemli rol oynarlar. Erkek bireyler dişi bireylere göre daha renkli ve daha iridir. aşağıdaki örnek olarak verilen sarı prenses erkek bireydir günümüzde bu kalitedesarı prenses bulmak oldukça zordur 🙂

Diğer görselde anüs vent kontrolü görülmektedir.  Görselde görülen resimdeki balık dişi balıktır. Erkek balıklarda vent kısmı bu kadar bariz belli değildir.

 

 

 

Malawi chiclidleri üretimi

Malawi chiclidleri ağızda kuluçka yapan balıklardır. Makalemizin başında belirttiğimiz gibi erkekler harem kurarlar buda demek oluyor ki 1 erkek başına en az 3 adet dişi birey olmalıdır. Erkek bireyler üreme çağına geldikleri zaman dişilere kur yapmaya yanlarında titremeye başlarlar. Hazır olan dişi bireyler erkek bireylere cevap verir ve erkeğin bölgesine giderler.

Burada erkek birey ve dişi birey dönmeye başlar ve birbirlerini takip ederler. Dişi bireyler her dönme seferinde kum üzerine yumurta bırakır, erkek birey titreyerek yumurta üzerine sperm bırakır ve geri dişi birey yumurtayı ağzına alarak yumurta için kuluçka dönemi başlamış olur. Dönme ve çiftleşme işlemi dişide yumurta bitene kadar devam eder. Acemi olan dişi bireyler ilk kuluçka döneminde yumurtaları düşürebilir, yiyebilir bu yüzden ilk yumurtalara müdehale yapılmaması gerekmektedir. Kuluçka dönemini kısa tutmak isteyen akvaristler 5. günden sonra kusturma yöntemi ile yumurtalar alınır ve kuluçka makinesine konur.

Kuluçka süresi normal şartlarda 21 gündür bu süre boyunca dişi birey yem yiyemez yese bile çok az miktarda yer bu yüzden kusturma yöntemi dişi bireyi rahatlatma amacı ile de yapılabilir.

 

 

 

Malawi Chiclidleri bakımı

Bütün akvaryumlarda olması gerektiği gibi malawi akvaryumlarında da ısıtıcı,filtre ve ışık olmalıdır. Malawiler güçlü balıklar oldukları için filtre sistemlerimizi de güçlü filtrasyonlar seçebiliriz. 200 litrelik lepistes akvaryumuna 800l/h lık bir iç motor yeterli olacak iken 200 litrelik bir malawi akvaryumuna yeterli gelmeyecektir bunların nedeni daha fazla yem ve dolayısıyla daha fazla dışkı olmasıdır.

Balıklarımızı günlük olarak aynı saatte yemleme yapmalı ve haftada 1 gün de aç bırakmak bağırsak sistemi için oldukça fayda sağlayacaktır.

Balıklarımızda ışık kullanımı 24 saat olmamalıdır. Küçük dostlarımızın da uykuya dinlenmeye ihtiyaçları vardır. Aynı zamanda akvaryum içinde bitki var ise bitkilere de oldukça zarar verecektir. Yine fazla ışık kullanımı camlarda yosunlaşmaya neden olabilir.

 

Facebook Sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.