Akvaryumda Tuz Kullanımı

Akvaryumda Tuz Kullanımı

Akvaryumda tuz kullanımı akvaryum, organik kökler ve balıklar açısından önemi fazladır.  Akvaryumda ki tuz, Sodyum Klorür (NaCI) dür. Kullanımı su ve balıklar için daha iyi olacaktır.

Unutmadan eklemek istediğim kaya tuzunu alırken doğal olarak tuz gölünden elde edilmiş işlem görmemiş olmasına dikkat edin. Paketin arkasında nasıl elde edildiği yazılır. Kaya tuzu şeklinde veya sofra tuzu şeklinde olması fark etmez önemli olan husus doğal olmasıdır.

Kaya tuzunu akvaryumda birçok yerde kullanırız.

 

Kristal Kaya Tuzu
Kristal Kaya Tuzu

Akvaryum Kurulumu

İlk akvaryum kurulumunda ve 100 litreye 2 yemek kaşığı olacak şekilde eklenebilir.

Su değişimlerinde

Yapılan su değişimlerinden sonra yeni eklenen suyun litresine göre tuz eklemesi yapılabilir.

Çeşitli Hastalıklarda

Çeşitli dış parazit hastalıklarında (kuma sürtünme vs) extra tuz eklenmesi yapılabilir.

Artemia

Artemia çıkartmak için kaya tuzu kullanılması gerekmektedir. Bazı Artemia çeşitlerinde Artemia yumurtaları kendinden tuzlu olur bu artemialarda tuz kullanımı gereksizdir. Isı, ışık ve hava ayarları yapılması yeterli olacaktır.

Önemli notlar

1- Yanlış kullanım : Tuz banyosu yapmak hasta olan balığı daha çok strese sokacaktır özellikle mantar ve açık yara hastalıklarında tuz kullanmak balığa daha çok acı verecektir. Siz parmağınızda ufak bir çizik varken tuz dolu bi suya parmağınıza sokar mıydınız ?

2- Fazla kullanım : Çeşitli dış parazit hastalıklarında ve su değişimlerinde kullanırken dozu fazla kaçırmamak gerekir. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu unutmayın.

3- Bloat tedavisinde kullanmak : Bloat tedavisinde kullanılan tuz kaya tuzu değildir epsom tuzudur(magnezyum sülfat).

4- Vatoz olan akvaryumlarda kullanmak : Vatozlar tuzlara karşı hassastır bu yüzden vatoz olan akvaryumlarda tuz kullanmak vatozların ölmelerine neden olabilir. Kaya tuzu yerine epsom tuzu kullanılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.