Moli Balığı

Moli Balığı

Moli balığı poecilia cinsinden olan bir canlı doğuran balık türüdür. Meksika’nın tatlı su akıntıları ve kıyı acı ve deniz sularında yaşarlar. Vahşi tip balıklar soluk ve gümüş renklidir. Moli, en önemlisi yelkenli moli balığı olmak üzere birçok poecilia türüyle melezler üretebilir.

Erkek moliler genellikle hafif agresiflerdir.

Moliler , diğer canlı doğuranlara göre daha fazla büyürler, bu nedenle yavruları da daha büyük doğar, üremesi de oldukça kolay olduğu için en popüler canlı doğuran balıkları arasındadır.

Latincedeki İsmi

Poecilia sphenops (ingilizce kaynak)

Coğrafik KökeniOrta Amerika
Yaşam AlanıSakin nehirler ve nehrin denizle buluştuğu bölgeler
BeslenmeKuru yemler, Yosunlar, Kaliteli dondurulmuş tübifex kurdu içermeyen yemler
Davranış
  • Barışçıl
Kendi Türleriyle DavranışÜreme dönemlerinde hafif çatışmalar yaşanabilir
Yüzme SeviyesiOrta – Yüzey
Cinsiyet AyrımıDişiler erkeklerden daha iri olur. Erkeklerde gonopod bulunurken dişilerde bulunmaz.
Sıcaklık18 ° C – 28 ° C
ÜremeCanlı doğururlar
Ph Aralığı 7.5 – 8.2
En Az Akvaryum Hacmi60 litre
En Fazla Büyüdüğü Boy6 cm.

Genel Yorum

Akvaryumların üst-orta kesimlerini dolduran ve hareketli davranış biçimleriyle dikkat çeken tropik balıklardır. Yem konusunda seçici olmamakla birlikte biyolojik ortamın oturmasıyla kayalarda, bitkilerde oluşan yosunları da iştahla tüketirler. Cinsiyet ayrımı balıkların alt bölümlerinde bulunanan yüzgeçleri sayesinde yapılır. Alt bölümlerinde ince uzun çıkıntıları (gonopodları) bulunan moli erkektir. Dişilerin karın bölgesinde ise üçgen şeklinde alt yüzgeç bulunur. Ani sıcaklık değişimlerine ve soğuğa fazla dayanıklı değildirler, yaşanabilecek sorunların başında beyaz benek ve mantar bulunur. Akvaryum suyuna 10 litreye 5-15 gr tuz atmak direnç kazanmaları için faydalı olur.

Biyoloji 

Popüler inanışın aksine, bu balık türleri aslında bir tatlı su türüdür ve tatlı su biyotoplarına geri dönmeden önce acı sularda çok az zaman harcarlar. Yaşayan ve üreme, Ancak, aynı türden balık kıyı deniz sular, acı bataklık ve tatlı su akışları bulunmuştur. Moli balığı dayanıklı ve oldukça uyarlanabilir bir tür gibi görünmektedir (bu, tank yetiştirilmiş örneklerde yıllarca süren melezleme ile seyreltilmiştir).

Müttefikler görünüşte canlı taşıyıcı kuzenleri, platy, kılıç kuyrukları ve lepisteslerine benzer; moli biraz daha büyük ve daha enerjik olma eğilimindedir. Birçok akvaryumcu, moli’i çok daha uysal görünen plazelere karşı tutmada daha güçlü bireysellik ve saldırganlığa dikkat çekiyor .

Çeşitleri

Yüzyıllar boyunca seçici üreme , çeşitli renk varyasyonları ve farklı vücut şekilleri üretmiştir.

 

Siyah Mollu

Siyah moli : Her yerde siyah olan melanistik bir cins. En tanınmış akvaryum balıklarından biridir ve neredeyse lepistes kadar kolay ve üretken.

 

 

 

 

Beyaz Moli

Beyaz moli : Beyaz renkli bir moli.

 

 

 

 

 

 

Altın Moli

Altın moli : “24 karat ” lakaplı .

 

 

 

 

 

 

Balon Moli balığı

Balon moli : Bu balık, görünümünü veren genetik bir kusur nedeniyle deforme olmuş bir omurgaya sahiptir. Seçici üreme sayesinde artık yaygın olarak bulunabilir.

 

 

 

 

Lyretail Moli

Lyretail : Değiştirilmiş kuyruk yüzgeci yapısına sahip bir cins.

 

 

 

 

 

Dalmaçyalı moli

Dalmaçyalı moli : Siyah benekli gümüş renkli bir cins.

 

 

 

 

 

 

Facebook sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.