Vatoz Ne Yer ?

Vatoz Balığı Ne Yer ?

Vatoz balığı olan herkez vatoz balığı ne yer diye düşünmüştür. Vatoz balıkları sadece yosun ile beslenmezler. Vatoz balığını akvaryuma ekleme amacı ne kadarda camdaki yosunları temizleme olsa da sadece yosun vatozlar için gerekli besinleri tek başına karşılamaz. Bu yüzden vatoz balığımıza dip yemleri, tablet yemler, pul yemler veya granül yemler de vermeliyiz.  Vatoz balıklarından kastım kolay bulunabilen ancistrus türleridir. Bu türlerin bazıları siyah cüce vatoz, albin cüce vatoz, L144, Lda16, Süper Red dir.

Vatoz balıklarında diyet çok önemlidir aksi halde vatoz balığınız kabız olabilir veya çeşitli hastalıklara yakalanabilir. Vatoz balıklarının ağız yapıları geniş olduğu için büyük yemler verilmesi gerekiyor, aynı zamanda vatoz balıkları taban seviyesinde yüzdükleri için dip yemleri veya tablet yemler kullanılması gerekiyor. Geriye sadece içeriği kaldı bitkisel mi proteğinsel mi ?

Vatoz balıkları genel olarak bitkisel beslenir bu vatoz balıkları bitkileri de yer  anlamına gelmez. Vatoz balıkları için özel olarak yapılmış bir çok yem bulunmaktadır bunların bazıları; ahm wafer cips, jbl nova pleco, tropical welsi gran, sera plankton tabs, tetra wafer mix vs vs. Bu yemler haricinde tetra pro algea yı oldukça çok severler, ayrıca jbl nova tab ve jbl nova fect de vatozlar için oldukça başarılı yemlerdir. Vatoz balıklarını sadece kuru yem ile beslemek kesinlikle yanlış olur. Kırmızı biber, kabak, salatalık, ıspanak, pazı, karpuz kabuğu ve sarımsak gibi sebzeler de verilebilir. Kabak ve salatalık verilirken çok dikkatli olunması gerekmektedir, çünkü bu iki sebzenin %95’i sudur. Bu sebzeleri verirken yumuşayana kadar sıcak suda bekletmek vatoz balıklarının sindirimi ve yiyebilmesi açısından oldukça kolaylık sağlayacaktır. Bunların haricinde ev yapımı yem de verebilirsiniz.

Vatoz Balığı Ne Yer ?

Özellikle yavru vatoz balıklarına yem konusunda oldukça dikkat edilmelidir. Yavru vatozlara kesesinden kurtulduktan 1 gün sonra yem verilmeye başlanmalıdır. Yine tetra pro yavru vatozlarınız tetra pro algea yı severek yiyeceklerdir, destek amaçlı artemia verilebilir.

 

Facebook sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.