Dış Motor Sesi

Akvaryum Dış Motor Sorunları

Akvaryum da dış motor akvaristlerin bir numaralı ekipmanı diyebiliriz. Dış motorlar akvaryum temizliğinde oldukça büyük rol oynarlar, hemde diğer filtrasyon malzemeleri gibi haftalık veya aylık olarak temizleme ihtiyacı yoktur hatta kısa süreli temizlik akvaryuma zarar da verebilir. Akvaryum temizliğinde akla gelecek olan şey suyun berraklığı değil, içinde bulunan yararlı bakteri kültürüdür. Dış motorlarda bakteri kültürünü en iyi optimize eden filtrasyon sistemlerinden birisidir. Önemli olan bakteri popilasyonunu arttırmak olduğu için bizlerde sump sistemleri veya dış motorları akvaryuma ekleriz. Her ekipmanda olduğu gibi dış motorlarında bazı sorunları ve sıkıntıları olabilir örn: ilk kurulumda veya dış motor temizliğinden sonra dış motordan ses gelme sorunu ve dış motorun su sızdırma sorunu en çok rastlanan vakalardır. Bu sorunların nedenlerini ve çözümünü ele almadan önce dış motorların çalışma prensibini öğrenelim.

Dış Motor Çalışma Prensibi

Dış motorlar kova, kafa ve in – out hortumların dan oluşur. Kova içerisinde filtre malzemelerinin yerleştirilmesi için sepetler bulunur. Kafa kısmında dış motoru çalıştıran pervane, iç aksamı ve hortum bağlantı yeri bulunur. Genel olarak hortumların üzerinde suyun debisini düzenlemek için vanalar vardır. Dış motorların çalışma prensibi markaya göre değişiklik gösterir kimi dış motorlar içi su dolu olmadan çalışmaz iken kimisinin de çalışması  için su olmaması, boş olması gerekir.

Motorun çalışma prensibini öğrenmek için kullanma kılavuzuna bakabilirsiniz.

Dış Motordan Ses Gelme Sorunu

Dış motorlarımız dan su sesi veya pervane sesi gelebilir. Hava sıkışmasından dolayı içi tamemen dolmayan dış motorlardan gelen sorunu tekrar bağlantısı yapılarak, dış motoru yavaşça sallayarak bu sorunu çözebiliriz. Pervaneden gelen ses sorunu için bazen fişini çıkartıp geri takmak sorunu çözebilir bunu kesinlikle birkaç sefer deneyin. Sorun düzelmedi ve devam ediyor ise dış motoru süküp pervane mil ve kapağın düzgün bir şekilde oturmuş olmasını kontrol edin, gerekirse yeniden bağlantılarını yapın.

Aşağıdaki video gelen ses dış motorun pervane sesidir. Pervane temizlendikten sonra sorun çözülmüştür.

Dış Motor Hava Sıkışması

Dış motorların içine tamamen su dolmadan çalışmasıdır. Böyle bir sorun ile karşılaşırsak dış motoru durdurup içindeki suyu boşaltıp tekrar akvaryuma yerleştirmeliyiz, fişini takmadan önce dış motorların üzerinde bulunan pompamala düğmesine basarak suyun dış motora akmasını sağlamalıyız. Su dış motorun içine girerken dışardan su sesi duyulur bu ses tamamen kaybolduktan sonra fiş takılır ve su out hortumundan akvaryuma geri dökülür.

Dış motorun in hortumu yakınında hava taşı veya iç motor gibi suya oksijen veren ekipmanlar çalışıyor ise dış motor oksijenleri de içine çeker ve yine ses çıkartmaya ve hava sıkışmaya devam eder.

Dış Motor Su Sızdırması

Dış motorlarımız su da sızdırabilir, genel olarak kafa ve kova kısmı arasındaki contadan kaynaklı olsa da hortum bağlantı yerlerinden veya hortum vanalarının bir tarafı açık diğer tarafının kapalı olduğu zamanlarda fazla basınçtan dolayı kaçırmalar yapabilir.

Dış motor contası

Dış motoru yeni kurmuş isek contayı veya kafa kısmını yerine oturtamamışız anlamına gelmektediri eğer temizlik sonrası kaçırma var ise contayı çıkartıp contanın girdiği yerleri ve contayı iyice temizleyip, contaya çok az miktarda zeytinyağı sürüp tekrar deneyin, eğer contanızda veya iç aksamında herhangi bir sorun yok ise çalışacaktır. Çalışmaz ise iç aksamı ile hiç oynamadan yeni bir conta alıp deneyiniz boştan yere iç aksamı ile oynamayınız.

Facebook Sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.