Mantar Hastalıkları Nelerdir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Mantar Hastalıkları

Mantar hastalıkları erken teşhis yapılması gereken ve doğru ilaç kullanılması gereken hastalıklardandır. Birçok mantar hastalığı bulunmaktadır, bu makalemizde mantar hastalıklarını inceleyip bu hastalıklar için ne yapabiliriz bunları anlatacağım.

Mantarlar bakterilerden farklı büyürler. Bazıları uygun şartlarda karakteristik özelliklerini kazanana kadar spor adı verilen dirençli formda kalırlar. Maya gibi diğerleri ise tomurcuklanarak ürerler ve yeni organizmalar oluştururlar. Bazısı küf gibi görünür. Bazısı bir alanı istila eder ve sümüksü bir görünüm alır. Bazı mantarlar hareketlidir, kamçı benzeri uzantılarıyla ilerlerler.

Saprolegnıa Mantarı

Bu hastalık genellikle akvaryum balıklarında görülmez tedavisinde kullanılan ilaç tedavülden kalktı o yüzden ilacın içeriğini paylaşıyorum tanım yaparken ve kullanırken çok dikkatli olunmalıdır.
Teşhis: Balığın vücudunda beyaz sümüksü, yassı bir yama teşhis konusunda yardımcı olur.
saprolegnia
Tedavi: Hasta olan balıkları karantina akvaryumuna alınız.
 1. 1- Her 4 litre su için 2 damla nitromersol içerikli solüsyonun mikro organizmaları öldürmek için yeterlidir.
 2. 2- Tuz tedavisi ( Her 100 litre için 1 su bardağı eritilmiş tuz)
 3. 3- Isı tedavisi (Isıyı 30-31 dereceye kadar çıkartın)
 4. 4- Balığı ıslak bir havluda tutarak mantar olan bölgelere hidrojen peroksit uygulayın. Dezenfekte olması için akvaryuma geri koymadan önce bir süre bekleyin.
 5. 5- Sirke Tedavisi ( Her 100 litre için 1 çay bardağı sirke (üzüm veya elma sirkesi))
 6. 6- Metilen mavisi

Ağız mantarı

Sık görülen bir lepistes hastalığıdır. Balığın ağzını kapamasını engelleyen küçük beyaz bir noktadan bütün ağzını dolduran süngerimsi bir yapıya dönüşür ve balık ölür. Ağızdaki pamuk benzeri lezyon mikroskop altında incelendiğinde birçok hareketli organizma görülebilir. Büyüme sadece ağızda olmaz dokunun kenarlarından ilerler. Birçok insan bu lezyonun balığın yemesini engellediğini ve açlıktan öldüğünü düşünür ama asıl durum böyle değildir. Ağızdan girmesi zorunlu olan ve solungaçlardan geçen su akışı kesilmiştir, bu da balığı öldüren sebeptir. Hasta balık tamamen ilgisizdir ve iyi havalandırılan tanklarda bile yüzeyde asılı duruyordur.

Tedavi

 1. 1- Aureomycin 250 mg 40 litrelik tank için
 2. 2- Mercurokrom, her 4 litre için bir damla, mikro organizmayı yok ettiği söylenir
 3. 3- Metaphen, her 10 litre için 2 damla

Taç mantarı

Mantar küçük bir noktadan yukarı ve etrafa doğru yayılıyor ve minyatür bir taç veya güneş ışınları gibi gözüküyorsa bu muhtemelen taç mantarıdır. Işınlar kaybolmadan önce bir inçin sekizde biri kadar uzayabilir.

Tedavi

 1. 1- Mercurokrom
 2. 2- Noktaya hidrojen peroksit ile dokunun
 3. 3- Aureomycin, her galon için 50-100 mg ve 3 gün sonra su değişimi yapılmalıdır.

Yüzgeç ve Kuyruk mantarı

Bazen yüzgeçlerde veya kuyrukta grimsi- beyazımsı lekeler ortaya çıkar, bu alanları eritir ve balığın yüzmesini engeller. Isının çok düşük olduğu ortamlarda daha çok görülür.
Tedavi
 1. 1- Isıyı yükselt
 2. 2- Balığı nemli bir bezde tut ve hidrojen peroksit uygula. Eğer sadece kuyruktaysa kuyruğun hidrojen peroksit içinde serbestçe yüzmesine izin ver. Etkilenen kısım düşecektir.
 3. 3- Mercurokrom
 4. 4- Tanka veya direkt balığa metaphen

Solungaç Mantarı

Birçok organizma neden olabilir. Solungaçlar normalde olduğundan daha kırmızıdır. Hastalık yavaş ilerler. Daha yaşlı balıklarda aşırı zayıflık görülebilir, balık yer ama yeteri kadar değildir ve garip bir şekilde yüzer. Bazı uzmanlar viral bazıları bakteriyel olduğunu düşünür ancak etken çoğunlukla mantardır.

Tedavi

Etkilenen balıklar nadiren iyileştiği için en iyi yol hastalık işaretleri göstermeye başladığında balıktan kurtulmak gibi gözükmektedir. Denenmiş ancak solungaç hastalığını tedavi etmede başarısız olmuş ilaçlar; aureomisin, penisilin, terramisin ve hidrojen peroksittir. Bazı antibiyotiklerle başarı bildirilmişse de hastalığın nedeni değişken olduğundan tedavi her zaman başarılı değildir.
 1. 1- Metafen
 2. 2- Mercurokrom
 3. 3- potasyum permanganat
 4. 4- Balıklara biraz daha fazla yer verin
 5. 5- Büyük yavrular ve yetişkin balıklar için tuz ekleyin

 

Facebook Sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Seri İlan Sitesi

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.