Katil Salyangoz Üretimi Püf Noktaları

Katil Salyangoz (Anentome helena)

Katil salyangoz akvaryumda oluşan kendi boylarından daha küçük olan dengesiz üreyen salyangozları yemeleri için akvaryuma eklenir. Katil salyangozların üretimi bakımı beslenmesi gibi konuları makalemizde bulabilirsiniz.

Öncelikle katıl salyangozu biraz tanıyalım.

 

Latincedeki İsmiAnentome helena
Coğrafik KökeniEndonezya – Java, Güney-Doğu Asya, Tayland, Prov. Phitsanulok, Kaek Nehri, Sakunothay şelalesi.
Beslenme BiçimiÖncelikli hedefleri gözlerine kestirdikleri adi salyangoz ramshorn salyangoz minare salyangoz gibi türlerdir. Ancak aç kaldıkları zaman proteğinsel kuru yemleri de yiyeceklerdir. Özellikle benim yaptığım fırında pul yemi afiyetle yiyorlar.
Davranış BiçimiBarışçıl
Kendi Türlerine DavranışıBarışçıl
Yüzme SeviyesiTaban
Cinsiyet Ayrımı
ÜremeBitki dekor veya cama yumurta dizerler.
Sıcaklık20- 26 santigrat derece
En Fazla Büyüdüğü Boy3cm
En Az Akvaryum Hacmi30 lite
Su SertliğiOrta
Ph5.5 – 8.5

Katil Salyangoz

Bana göre uyumlu olan her akvaryumda katil salyangoz olmalı. Hem az üredikleri için hemde adi salyangozlardan kurtulmak için önemli bi canlı olduğu için her zaman piyasası bulunan bi tür.Herhangi bi nedenle akvaryuma katil salyangoz ekledik ve üretmeyi düşünüyoruz diğer salyangozların aksine çift cinsiyetli değillerdir. Üremeleri için 1 erkek ve 1 dişiye ihtiyaç vardır ancak cinsiyet ayrımı yapmak imkansız gibi birşeydir çiftleşirken bile cinsiyet ayrımı yapmak oldukça zordur.

Katil Salyangoz Beslenme

Her balıkta olduğu gibi çiftleşmeden önce oldukça iyi beslenmeleri gerekmektedir. Ben plastik saklama kabında adi salyangoz üretip 2 günde bir miktar beslenmeleri için tanka ekliyordum. Katil salyangozlar sadece salyangozlar ile beslenmez kum yenmeyen yemleri de severek tüketeceklerdir.

Katil Salyangoz Üretimi

Üremeleri birbirine yapışık şekilde gerçekleşiyor ve saatlerce sürebiliyor. Üretim için kum olması büyük avantaj yumurtaları dizmek için öncelik tercihleri kumların arasıdır. Yine bitki köklerine dekorlara ve filtre üzerine de yumurta yapıştırırlar.

Yumurtalar 1-2mm büyüklüğünde etrafı beyaz ortası sarı şeklindedir.

Birbirine yapıştı çiftleşiyorlar diye gördün 2 sonra hala aynı vaziyetteler evet olabilir çiftleşmeleri günler sürüyorYumurtalar ideal sıcaklık (25) de 3-4 hafta da çatlarlar. Kum olursa yavru kaybı çok çok az olur çünkü çok ufak oldukları için kumda biraz büyüyüp piyasaya o şekilde çıkması gerekir. Ben ilk yumurtayı gördükten tam 3 ay sonra yavruyu gördüm hesabını siz yapın
Yavruların hızlı büyümeleri için onlara adi salyangoz vermek en iyi çözüm olacaktır.

Facebook sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.