Gas Bouble Disease Hastalığı

Gas Bouble Disease Hastalığı

Gas bouble disease oksijen, karbondioksit veya nitrojen gibi doğal gazlarla aşırı doymuş suya maruz kalan balıkların hastalığıdır. Bu durum ülkemizde pek görülen hastalık değildir. Bunun başlıca nedeni ülkemizde bu konuda pek bilinçsiz akvaristin bulunmamasıdır. Genel olarak pleco balıklarında görülen gas bouble disease hastalığı bütün balık türlerinde de görülebilir.

Bu hastalığın ortaya çıkması için akvaryumdaki mevcut su ile yeni eklenen su arasındaki ısı farkı olması gerekmektedir. Soğuk bir bardağa ılık su koyulduğu zaman bardak üzerinde gaz baloncukları görülür bu bardak ve sudaki ısı farkından dolayı ortaya çıkar aynı şekilde balıkda bundan etkilenir ve balıklardaki kan gazları da bu şekilde kabarcık oluştururlar.

Gas bouble disease

Sadece kafada veya kafa bölgesinde değil, vicudun her yerinde hatta gözlerinde bile ortaya çıkabilir. Deri altında, mukoza altında veya mukoza üzerinde ortaya çıkabilir. Mukoza üstünde ortaya çıkan gas bouble disease hastalığı beyaz benek ile çok karıştırılır. Beyaz benek hastalığında oluşan kistlerin beyaz olması ve suyun sıcaklığındaki ani değişiklikler olması gerekmektedir. Ancak bu hastalık beyaz benek hastalığına balıkları teşvik edebilmektedir. Mukoza üzerinde oluşan kabarcıklar mukozaların zarar görmesine ve beyaz benek gibi dış parazit hastalıklarına karşı direncinin olmamasına neden olmaktadır. Unutmayalım ki mukoza balığımızı dış parazitlere karşı koruyan bir kalkandır.

Tanım & Teşhis

Vicudun çeşitli yerlerinde sivilce şeklinde yaraların kabarcıkların veya şişkinliklerin ortaya çıkması ile tanım yapılır. Kafada delik hastalığı ile karıştırılan bu hastalığı ayıran özellikler şunlardır;

  1. Bu hastalık için herhangi bir bakteri veya parazit gerektirmezken kafada delik hastalığı Hexamita bağırsak paraziti ile ortaya çıkar.
  2. Yapı olarak kafada delik hastalığı ufak renksiz veya şeffaf renkte olurken kabarıklık deri üstünde oluşur, bu  hastalıkda ise kabarıklık veya şişkinlik deri altında oluşur
  3. Kafada delik hastalığı tamamen hobici hataları sağlıksız beslenme diyet bozukluğu ihmaller ile ortaya çıkarken bu hastalıkta sadece su değişiminde kullanılan su ısısı ile alakalıdır.

Tedavi

Gas bouble disease hastalığının tedavisi tam olarak netlik kazanmış değildir. Bir çok kişi tedavi olarak oluşan kabarcıkları iğne gibi sivri bir cisimle patlatıp enfeksiyon kapmaması için antibiyotik kullanıyor ancak bu doğru bir tedavi şekli değildir. Bunun yerine yapılabilecek önlemleri arttırmakta fayda vardır.

  1.  Suyun aşırı doygunluğu nedenlerinden kaçının. (oksijen)
  2.  Uygun gaz dengesini sağlamak için hemen su değişimi yapın. Suyun 3 4 derece altında kaya tuzu eklenmiş.
  3.  Canlı bitkiler de oksijen oranını arttıracağı için yosunları temizleyip canlı bitki miktarını azaltmak fayda verecektir.
  4.  Bitkiler tarafından oksijen üretimini azaltmak için aydınlatmayı azaltın.
  5.  Mümkünse tuzluluğu artırın.

Hastalık aşamasında yukardaki yöntemler de hastalığın ilerlemesine ve balığın kendi başına hastalığı atmasına yeterli olabilir.

Unutmayalım ki balığı öldüren hastalık değil yapılan yanlış tedavilerdir.

Facebook Sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Seri İlan Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.