Eleocharis parvula

Eleocharis parvula

Parvula bitkisi bakımı oldukça kolay olan zemin bitki türüdür. Karides, kerevit ve tetra balıkları ile birlikte muhteşem bir görüntü ortaya çıkartabilirler.

Latincedeki İsmi

Eleocharis parvula

Coğrafik KökeniKozmopolitan bölgesinin bir çok yeri
Uzunluk3 – 7 cm
Bakım Kolay – Orta
Işık AralığıDüşük – Çok Yüksek
Işık İhtiyacıDüşük – Orta
Su Sertliği12 – 13
Su Sertliği Aralığı0 – 20
Sıcaklık20-30 ° C
Ph 6.5 – 7.5
Ph Aralığı6.5 – 8
Gelişim HızıOrta
Genel Bilgilerİnce, uzun, açık yeşil yapraklara/dallara sahiptir, akvaryumlarda ön veya orta kısmına taban/çim bitkisi olarak kullanılır. Grup olarak dikildiklerinde çim görüntüsü verdiğinden oldukça dekoratif bir türdür.

 

Hızlı büyümesi ve dağılması ile birçok akvaristin ilk tercihi olan parvula bitkisini birçok akvaryumcuda bulabilirsiniz. Bitkinin yatak büyümesi oldukça zaman alır. Özellikle sürü balıkları tetra neon kardinal tetra çöpçü balıkları gibi balıklarda ve karides kerevit tarzı balıklarda kullanmak extra keyif verecektir. Fazla uzadığı zaman üst bölgelerinden kesmek bitkiye harhangi bir zarar vermez.

Ön plan ve orta plan bitkisi olarak kullanılmaktadır. Co2 ve güçlü ışık ile büyümesi ve gelişimi hızlandırılabilir. Parcvula bitkisi acicularis bitkisi ile sürekli karıştırılmaktadır. Acicularis bitkisi parvula bitkisinden daha hızlı büyür ve uzunluğu 15cm e kadar gelebilir. Yine bu ailede bulunan vivipara bitkisi 40cm e kadar büyümesi gözlemlenmiştir.

Facebook sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.