Cryptocoryne parva

Cryptocoryne parva

Cryptocoryne parva bitksi zemin bitkisi olarak da kullanılabilir. Işık ihtiyacı diğer cryptolardan daha fazladır. Gelişim hızı yavaş olduğu için ek olarak co2 verilmesi gerekir. Kendi imkanlarınız ile co2 yapmak için Mayalı sistem co2 yapımı yazımızı okuyabilirsiniz. Veya hazır co2 tüpünüz var ise kurulum için bu yazımızı okuyabilirsiniz. Bu bitki bitkisi ışıksız kaldığı zamanlarda çeşitli çürümeler ve erimeler meydana getirebilir. bu yüzden bu bitkiye gölge oluşturabilecek dev anubiaslar veya uzun zamanlar yakın durmamalıdır.

Latincedeki İsmi

Cryptocoryne parva

Coğrafik KökeniGüney doğu, Asya
Uzunluk5 – 10 cm
Bakım Kolay
Işık AralığıOrta – Çok yüksek
Işık İhtiyacıYüksek
Su Sertliği12 – 13
Su Sertliği Aralığı0 – 30
Sıcaklık20-30 ° C
Ph 6.5 – 7.5
Ph Aralığı6.5 – 8
Gelişim HızıYavaş
Genel BilgilerCryptocoryne türleri arasındaki en küçük bitkidir ve ışığa diğer Cryptolardan daha fazla gereksinim duyar. Akvaryumda ön plan bitkisi olarak kullanıma uygundur ancak diğer bitkiler tarafından ışığının kesilmemesine dikkat edilmelidir.

 

Gelişim hızı oldukça yavaş olan bu çiçekli bitki türü karidesler tarafından oldukça sevilmektedir. Sık bir şekilde ekildiği zaman ön plan bitkisi olarak da kullanılabilen bu bitki türünde tek dikkat edilmesi gereken husus ışığının kapanmamasıdır. Işığına engel olabilecek bitki veya dekor kullanmak bitkinin çürümesine yol açacaktır.

 

Facebook sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.