Egeria densa (Elodea)

Egeria densa (Elodea)

Elodea bitkisi hemen hemen her akvaryumcuda bulunan bakımı kolay çok fazla ışık istemeyen ve canlı doğuran balıklarının yavruları için çok iyi bir saklanma oluşturan bitki türüdür.

Latincedeki İsmi

Egeria densa (Elodea)

Coğrafik KökeniKökeni Güney Amerika olsada dünyanın birçok bölgesinde bulunur
Uzunluk40 – 100 cm (santimetre)
Bakım Kolay
Işık AralığıÇok az – Çok Yüksek
Işık İhtiyacıFarketmez
Su SertliğiFarketmez
Su Sertliği Aralığı0 – 20
Sıcaklık20-30 ° C
Ph 6.5
Ph Aralığı6.0 – 8.0
Gelişim HızıHızlı
Genel BilgilerÇok hızlı büyüyen, çok zor şartlara dayanan bir bitkidir. Su sıcaklığı 26 derecenin üstüne çıkmadıkça problem olmaz. Çok hızlı büyümesi sudaki bitkilerin ve yosunların kullandığı maddeleri hızlıca azaltacak, böylelikle yosun sorununun da önüne geçecektir. Ancak sudaki yavaş büyüyen bitkilerin eser elementleri, karbondioksit, nitrat gibi maddelerin alınmasında bu bitkiyle rekabet edemeyip gelişmeleri durabilir. Yeni başlayanlar için ideal bir bitkidir.

 

Canlı doğuran akvaryumlarında bitki bulundurmak yavruların saklanmaları açısından oldukça büyük önem sağlamaktadır bizlerde canlı doğuran akvaryumlarımızda elodea gül amazon gibi bitkileri canlı doğuran akvaryumlarımıza ekleriz Bu bitkilerin hem bakımları kolay hemde tek istedikleri şey ışıktır. Güçlü bir ışık olduktan sonra gül ve eledoa bitkisini kimse tutamaz sürekli olarak kollara ayrılır ve yeni fideler verir.

Gül bitkisi için herhangi bir gübreye veya co2 sistemine gerek yoktur. Eğer gübre ve co2 sistemi de bu akvaryum içinde var ise kırmızı kırmızı açan gül bitkilerinin yapraklarını sıklıkla görmeye başlarız. Unutmayınız ki bitkiler ışığa doğru büyüme gerçekleştirir. Işık ne kadar güçlü olursa bitki de o kadar yayılıp saçılmaya başlayacaktır.

Facebook Sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Seri İlan Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.