Anubias barteri var. glabra

Anubias Barteri var ‘glabre’

Bakımı kolay olan anubias barteri glabre bitkisi akvaryum da oldukça hoş görüntü sağlayacaktır. Rimozomlu bitkiler ailesinde olan anubias barteri glabre diğer anubias türleri gibi çiçek açabilir.  Herkez Akvaryumların dekoratif olarak güzel görünmesini ister. Doğallık bakımından buna en uygun olanda bitkilerdir, her Akvaryum bitkisinin ihtiyaçları bir değildir kimi bitkiler için ışık fazla gerekirken kimisi için az ışık gerekir. Bitkiler besinlerini kumdan alırlar bu yüzden bitkili akvaryumlarda kum olması en idealidir. Aynı zamanda bitkilerin gelişimi için Co2 sistemleri olması gerekir. Co2 sistemini evde mayalı sistem olarakda yapabilirsin. Veya oksijen tüpü Basınç düşürücü Co2 regülatör, Selonoid valf, İnce ayar vanası, kabarcık sayacı, diffüzör gibi malzemeleri alarak hazır sistemleri de kullanabilirsiniz.

Çapı 8 mm’ye ulaşabilen kalın bir rizomu vardır. Rizomunun kuma tamamen gömülmemesine dikkat edilmelidir. Kaya ve kütüklerin üzerine sabitlenerek dekoratif bir görünüm elde edilebilir.

Akvaryum da bitki kullanmak balıkların sağlığı içinde oldukça önem taşır. Özellikle canlı doğuran balıklarının yavruları için bitkiler yavrulara saklanma alanı oluştururlar. Çürüyen bitkiler ve bitki üzerinde yetişen algler ve yosunlar da farklı akvaryum canlıları için besin kaynağıdır. Bitkiler köklerinden nitrit ve nitrat ile beslenir bu sayede akvaryumda bulundurulan bitki akvaryumun filtrasyonuna katkı sağlaması için bir nedendir. Bu yüzden her akvaryumda bitki olması gerekmektedir.  Bakımına uygun bitki kullanmak hem sizin hemde besleyeceğiniz bitki için önemlidir bazı bitkiler oldukça fazla bakım ve ilgi istemektedir.

 

Latincedeki İsmi

Anubias barteri var. glabra

Coğrafik KökeniGine, Liberya, Nijerya, Kongo
Uzunluk30 – 35cm
Bakım İhtiyacıAz
Işık AralığıÇok az – Orta
Işık İhtiyacıAz
Su Sertliği12 – 13
Su Sertliği Aralığı0 – 20
Sıcaklık20- 30°C
Ph 5.5 – 6
Ph Aralığı5.5 – 6
Gelişim HızıYavaş
Genel BilgilerÇapı 8 mm’ye ulaşabilen kalın bir rizomu vardır. Rizomunun kuma tamamen gömülmemesine dikkat edilmelidir. Kaya ve kütüklerin üzerine sabitlenerek dekoratif bir görünüm elde edilebilir.

 

Facebook sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.