Anubias barteri var. nana ‘Petite’

Anubias barteri var. nana ‘Petite’

Bakımı kolay olan Anubias barteri bitkisi  bakımı kolay türdür. Akvaryum anubias barteri bakımı gelişimi ve ışık ihtiyacı karşılandığı zaman akvaryum da oldukça hoş görüntü sağlayacaktır. Rimozomlu bitkiler ailesinde olan anubias barteri diğer anubias türleri gibi çiçek açabilir.  Herkez Akvaryumların dekoratif olarak güzel görünmesini ister. Doğallık bakımından buna en uygun olanda bitkilerdir, her Akvaryum bitkisinin ihtiyaçları bir değildir kimi bitkiler için ışık fazla gerekirken kimisi için az ışık gerekir. Bitkiler besinlerini kumdan alırlar bu yüzden bitkili akvaryumlarda kum olması en idealidir. Aynı zamanda bitkilerin gelişimi için Co2 sistemleri olması gerekir. Co2 sistemini evde mayalı sistem olarakda yapabilirsin. Veya oksijen tüpü Basınç düşürücü Co2 regülatör, Selonoid valf, İnce ayar vanası, kabarcık sayacı, diffüzör gibi malzemeleri alarak hazır sistemleri de kullanabilirsiniz.

Kendini kütüklere bağlar. Bir kütük üzerine dikmek gelişimini hızlandıracaktır. Bilinen en büyük anubias türüdür.

Akvaryum da bitki kullanmak balıkların sağlığı içinde oldukça önem taşır. Özellikle canlı doğuran balıklarının yavruları için bitkiler yavrulara saklanma alanı oluştururlar. Çürüyen bitkiler ve bitki üzerinde yetişen algler ve yosunlar da farklı akvaryum canlıları için besin kaynağıdır. Hatta akvaryumda bitki bulundurmak bile akvaryum filtrasyonuna katkı sağlayacaktır. Bu yüzden her akvaryumda bitki olması gerekmektedir.  Bakımına uygun bitki kullanmak hem sizin hemde besleyeceğiniz bitki için önemlidir bazı bitkiler oldukça fazla bakım ve ilgi istemektedir.

Latincedeki İsmi

Anubias barteri var. nana ‘Petite’

Coğrafik KökeniKültür Bitkisi
Uzunluk3 – 5cm
Bakım Çok Kolay
Işık AralığıDüşük – Yüksek
Işık İhtiyacıOrta
Su Sertliği12 – 13
Su Sertliği Aralığı0 – 20
Sıcaklık20- 30°C
Ph 6.5 – 7.5
Ph Aralığı6.5 – 8
Gelişim HızıÇok Yavaş
Genel BilgilerAnubias sp. ‘Petite’ Singapur’da Oriental Aquariums şirketinin bitki yetiştiriciliğinde ortaya çıkan bir mutasyondur. Çok yavaş büyür ve sağlıklı büyümesi zor olabilir. Boyu 5 cm’den kısa kalır ve bir rizomu 5-10 cm veya daha fazla olabilir. Taş veya köklere bağladığında çok dekoratif olur ve tutununcaya kadar diğer Anubiaslar gibi misina ile bağlanabilir. Özel bir bitkidir, küçük akvaryumlarda minyatür peyzajlar için idealdir.

 

Facebook Sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.