Dropsy Hastalığı

Dropsy Hastalığı

Dropsy hastalığı akvaryum balıklarında ölümcül souçlara yol açmaktadır. Bu yüzden çok iyi takip doğru teşhis ve zamanında tedavi yapılması gerekmektedir.

Hastalık Belirtileri Nelerdir: Hasta balık karınları patlama derecesine kadar şişer ve pullarını vücuduna dik olacak şekilde kabartır. Üstten bakıldığında balıkkda sanki dikenli gibi bir görüntü oluşur.

dropsy hastası balık

Dropsy’e yol açan sebep : Çeşitli Bakteriyel enfeksiyonlar.

Dropsy’de Tedavi : Hasta balığıkarantina tankına derhal ayırın. , fazla ışık almamasına özen göstererin ve Bol havalandırma yardımı alın .ve hasta balığı karantina tankında sıklıkla gözleme altına alın. Gerekirse antibakteriyel ilaçlar da kullanılabilir (prospektüs) iyice okuyarak doz aşımı yapmamalıdır. eğer çok ilerlemiş bir Dropsy hastalığı sarmış ise bu yapılan müdahaleler işe yaramayacaktır.

Dropsy Hastalıkalrının Önlemleri : Canlı doğuranlarımızı Strese sebep olabilecek elementleri ortadan kaldırın, balıklarımızın istediği ortamı ona sunun Ph dengesi çok önemli.
ve en önemlisi ise Tanımadık yerlerden balık almayınız heryerde balık görüp beğenip bu balıkları bilinçsizce diğer tanklara atmak büyük nedenlerden bir tanesidir.

Minosiklin

Minosiklin olarak da bilinen Minosiklin hidroklorür, geniş spektrumlu tetrasiklin antibiyotiklerin bir üyesidir ve diğer üyelerden daha geniş bir spektruma sahiptir, özellikle Minocyline’ın diğer aktivitelere kıyasla daha fazla aktiviteye sahip olduğu gram negatif bakteriler için gram negatif antibiyotikler).

Minosiklin de sentetik iken Tetrasiklin Hidroklorür ve Oksitetrinlin doğal olarak meydana gelir. Ayrıca Minosiklin’in diğer tetrasiklinlerin serum seviyelerini 2-4 kat koruduğuna dikkat edilmelidir (150 mg, 24-48 saatte 250 mg Tetrasiklin Hidroklorit ile karşılaştırıldığında aktivite seviyelerinin 16 katını verir).

Viral septisemi için etkili bir tedavi, sadece önleme olmamasına rağmen, septisemi için iyi bir seçim olmasını sağlayan mükemmel anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.
Minosiklin, yüzgeç / kuyruk çürümesi ve OCCASIONALLY pop gözünün bazı nedenleri için de etkilidir ve bazen damla için önerilir. Ancak Dropsy’ye gelince, buna karşı şiddetle tavsiye ederim, çünkü bu antibiyotik olası bir Dropsy vakasında istediğiniz son şey olan ciddi böbrek hasarına neden olabilir.
Bununla birlikte Minosiklin (Maracyn 2) genellikle yaralı balıklar için iyi bir ilk seçenek değildir; Nitrofurazon, Sulfa Ürünleri ve Neomisin yaralar / yaralar için daha iyi seçimlerdir.

Facebook Sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.