Calico ( Çingene Chiclid)

Calico

Akvaryum ortamında üretilerek stabil hale gelmiş olan calico chiclidler hibrit balıklardır. Malavi gölü balıkları ile çiftleştirilerek elde edilmiştir. Çingene chiclidolarak da bilinir. Calico olan tüm balıklar çeşitli pigmentlere sahiptir. 

Latincedeki İsmi

Yoktur

Coğrafik KökeniHibrit balıklar akvaryumda üretilmiştir. Doğada böyle bir balık yoktur.
BeslenmeHem etçil hem otçul
Davranış BiçimiOrta Derecede Agrasif
Kendi Türleriyle DavranışOrta Derecede Agrasif
Işık İhtiyacıDüşük –  Orta
Yüzme SeviyesiTaban – Orta
Cinsiyet AyrımıErkekler dişilere göre daha büyük ve renkli olurlar. Anüs vent kontrolü, ve anal yüzgeçler ile de cinsiyet belli edilebilir. Dişilerde alt yüzgeç kuyruklarında yalancı yumurta olmaz veya az olur.
Sıcaklık24°C – 27°C
ÜremeErişkinliğe 9 – 12 ayda ulaşırlar. Erkek colicolar hazır olan dişilere kur yaparak bölgesine götürür dişiler kuma yumurta düşürür ardından erkek yumurta üzerine titreyerek sperm bırakır ve yaklaşık 25 yumurtayı dişi ağzına alarak kuluçka süresini başlatır.
Ph Aralığı6,5 – 8,0
Su SertliğiÇok Sert
En Az Akvaryum Hacmi150 Litre
En Fazla Büyüdüğü Boy15 cm
Zorluk Seviyesi2

 

Calico chiclidler diğer malawi türleri ile aynı akvaryumda bakılabilecek türlerdir. Bu tür için bolca kayalık ve yüksek kum kullanmakta fayda vardır. Ağızda kuluçka yapan bu tür 21 gün kuluçka süresi sonrasında yavrular serbest yüzüşe geçerler veya kusturma yöntemi ile kulıçkaya eklenebilirler.

Facebook Sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.