Akvaryum Litre Hesaplama

Akvaryum Litre Hesaplama

akvaryumda hacim hesaplama

akvaryum litre hesaplaması yapılırken genişlik, derinlik ve yükseklik değerlerinin santimetre cinsinden bilinmesi gerekir. Hesaplama formülü : (Genişlik x Derinlik x Uzunluk) / 1000’dir. Örnek verecek olursak eğer; Genişlik 45 cm olsun, derinlik 50 cm ve yükseklik 100 cm.

Akvaryum hacim hesaplama sonucu = (45x 50x 100) /1000 = 225 L.

 

 

 

Ayrıca akvaryum ısıtıcı çalışma süresi hesaplama formulü için TIKLAYINIZ

Akvaryumda litre seçimi oldukça önemli yer almaktadır. Beslemek istediğimiz her balığın farklı boyları, yaşam şekilleri ihtiyaçları ve dolayısıyla akvaryum hacmine ihtiyaçları vardır.

lepistes balıkları için küçük hacimli tanklar yeterli olacakken, malawi chiclidleri için daha büyük, frontoza moba yunus balıkları gibi daha büyük balıklar için çok daha büyük tank seçimi yapmamız gerekmektedir. Neden her ne olursa olsun besleyeceğimiz balığa göre akvaryum seçimi yapmamız gerekmektedir.

Yukardaki bilgilere ek olarak bazı bilgiler ekleyecek olursak;

*Malavi chiclidleri akvaryumu hem uzun hemde geniş akvaryum olmalıdır. Ayrıca her erkek balık için bir bölge (saklanma alanı ) yapmamız gerekmektedir. Sadece malawi chiclidleri için değil tropheuslar için de bunu kullanmalıyız.

*Discus melek leptesoma gibi balıklar için ise yüksekliğe önem vermeliyiz çünkü bu balıkların taban kısım ile hiç bir işi yok beslenmeyi su üzerinden veya yem yere düşmeden yaparlar, yumurta dizmelerini cam fanus veya dik konumda olan yerlere yaparlar leptesomalar ise diğer chiclidlerin aksine suyun tavan kısmına yakın yerlerinde yaparlar.

Facebook Sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Seri İlan Sitemiz

1 yorum
  1. ibrahim güder diyor

    merhaba ben ilkez akarvuyum alıyorum 100x40x50 akvaryum aldım diğer malzemeleri almadım hangi malzemeri almam geriyor iç ve dış fitre hava moru felan iç birşey
    bilmiyorum yardımcı olabilirmisiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.