L046

Bilimsel Adı: Hypancistrus zebra

Coğrafi Kökeni: Brezilya, Rio

Ortak İsimler:  L098

Boyu:  80mm veya 3.1″

Beslenme:  Diğer birçok lorikariğin popüler fikrinden farklı olarak, H. zebra , bir alg yiyiciden çok etoburdur. Bu, kötü bir alg yiyen olduğunu gösteren küçük ve hafif dişli bir ağızla desteklenir. Kan kurdu ve hatta tuzlu karides gibi ağırlıklı etli yiyecekler ilk tercihidir.

Cİnsiyet Ayrımı: 

Üreme erkekleri daha büyük ve daha geniş bir kafaya sahiptir, pektoral yüzgeçlerin ilk ışınlarındaki ve solungaç örtülerinin arkasındaki odontodlar (interoperküler dikenler) daha belirgindir.

Dişi balığın boyutu daha küçüktür, ancak daha yuvarlak bir gövdeye sahiptir (özellikle içinde yumurta bulunanlar). Ancak, Hypancistrus zebra gençlerinin erkekleri ve dişilerini görmek zordur.

 

Üreme: Mağara veya küplere yumurta dökerler.

Sıcaklık:  26.0-30.0 °

Ph:  6,0 – 7,5

Diğer Parametreler:  Rio Xingú’nin su kimyası iyi bir şekilde belgelenmiştir, ancak H. zebra , oksijen içeriği yüksek ve ılık olması koşuluyla, hemen hemen herhangi bir suda iyi göründüğü kadar önemli değildir . Balıklar her türlü suya, sert ve alkali suya bile maruz kaldıklarından pH ve DH önemli değildir. Doğal ortamlarını en iyi şekilde çoğaltmak için, su hafif asitli ve yumuşaktır.

Önerilen Tank Arkadaşları:  Herhangi bir topluluk tankına, özellikle aktif, ancak ateşli olmayan, şu anki sevgi dolu balıklarla dolu bir ideal (pahalı olsa da). Bazı nedenlerden dolayı, birçok insan bu türün discus veya tırtıl ile tutulabilmesinin mümkün olup olmadığını soruyor, ancak bu tür bir şirkette bu balıktan en iyi şekilde yararlanmanız mümkün değil. En iyi aktiflik 1 erkek ve 2-3 dişi gruplarında tutulur.

Son Güncelleme:20.10.2019

Diğer Görüntüler;

2 Yorumlar
  1. Selim diyor

    En popiler pleco türüm ah birazda ucuz olsa keşkeeeee

  2. Bülent Acun diyor

    Üretim: Hipansistrus zebra 2-4 yaşlarında üreme yapar. Tank suyu sıcaklığı ve akışı dışında, uygun barınakların bulunması balık yetiştirme sürecini etkileyen çok önemli bir faktördür. Tüp, üreticinin büyüklüğüne uygun olmalıdır.Akvaryum sıcaklığı 25 dereceden düşük olmamalı ve havalandırma çok iyi olmalıdır. Üretim akvaryumu 5-6 adetten oluşan küçük bir grup olmalıdır. Birkaç dişi aynı erkek balıkla eş olup aynı anda yumurtlayabilir. Bu erkek balıkların ne kadar deneyimli ve olgun olduğuna bağlıdır. Yumurta sayısı dişi balığın yaşı ve büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Kural olarak genç dişi balıklardan yaklaşık 5-6 yumurta, ancak yetişkinlerden 25 yumurta alınabilir. Yumurtlama arasındaki zaman aralığı değişir ve balık diyetine ve tank suyu parametrelerine bağlıdır. Bazı balık çiftleri yılda bir veya iki kez ürer, Yumurtalar oldukça büyüktür. Yumurtaların nasıl geliştiği su sıcaklığına bağlıdır. Ne kadar yüksek olursa, embriyon o kadar hızlı büyür. Sıcaklık aynı zamanda gençlerin büyümesini daha da etkiler. Yaklaşık iki hafta içinde, yavrular 1.5 mm uzunluğuna gelir ve kendilerini besleyebilirler. Yavruları anne baba ile birlikte aynı akvaryumda ayırmadan yetiştirebilirsiniz.Yavrulara yeterli oranda beslenmeleri büyüme hızlarını arttırma açısından çok önemlidir. Hypancistrus zebra yavruları yetiştirirken, aynı su değerlerine (parametrelere) sahip taze su ile tank suyunun günlük yenilenmesi şarttır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.