L098

Bilimsel Adı: Hypancistrus zebra
Coğrafi Kökeni: Altamira’nın sürat teknesi, Rio Xingú, Pará State, Brezilya anastomozları.
Ortak İsimler: L046
Boyu: 80mm veya 3.1″
Beslenme: Diğer birçok lorikariğin popüler fikrinden farklı olarak, H. zebra , bir alg yiyiciden çok etoburdur. Bu, kötü bir alg yiyen olduğunu gösteren küçük ve hafif dişli bir ağızla desteklenir. Kan kurdu ve hatta tuzlu karides gibi ağırlıklı etli yiyecekler sağlayın.
Cinsiyet Ayrımı: Erkeğin ilk pektoral yüzgeç ışını dişiinkinden biraz daha kalındır. Üreme koşulundaki erkekler ayrıca bu ışın üzerinde omurga benzeri ” odontod ” geliştirir. Erkek dişiden biraz daha geniş bir kafaya sahiptir, en iyisi yukarıdan gözlemlenir.
Sıcaklık: 26.0-30.0 °
Ph: 6,0 – 7,5
Diğer Parametreler: Rio Xingú’nin su kimyası iyi bir şekilde belgelenmiştir, ancak H. zebra , oksijen içeriği yüksek ve ılık olması koşuluyla, hemen hemen herhangi bir suda iyi göründüğü kadar önemli değildir . Balıklar her türlü suya, sert ve alkali suya bile maruz kaldıklarından pH ve DH önemli değildir. Doğal ortamlarını en iyi şekilde çoğaltmak için, su hafif asitli ve yumuşaktır.
Üreme: Mağara veya küplere yumurta dizerler.
Önerilen Tank Arkadaşları: Herhangi bir topluluk tankına, özellikle aktif, ancak ateşli olmayan, şu anki sevgi dolu balıklarla dolu bir ideal (pahalı olsa da). Bazı nedenlerden dolayı, birçok insan bu türün discus veya tırtıl ile tutulabilmesinin mümkün olup olmadığını soruyor, ancak bu tür bir şirkette bu balıktan en iyi şekilde yararlanmanız mümkün değil. En iyi aktif, mevcut seven dither balık ile 1 erkek ve 2-3 kadın gruplarında tuttu.
Genel Açıklama: Isbrücker & Nijssen’in açıklaması, türlerin “Rio Xingu, Pará, Brezilya’nın anastomozları olan sürat teknesiyle Altamira’nın yaklaşık 1 saatinde” bulunduğunu belirtir. Ancak, bu türler hakkında kaydedilen erken tarihçeyle ilgili olarak, bu yanlıştır. Isbrücker & Nijssen, Xingu’da toplanmadı. Bu bilginin kaynağı, ticari olarak değerli bilgiler olan yeri koruma arzusundan mümkün olduğunca etkilenmedi. Gerçek bölge, Altamira’dan sürat teknesiyle aşağı yönde bir saat daha yakındır.

Zamanımızın en yüksek profilli akvaryum balığı. L-numarası L046 (ortak biçim) ve nadir bulunan dalgalı / kesikli çizgi renk değişimi olan L098 tarafından bilinir.

Rio Xingú, aralarında ince bir kum olan birçok büyüklükte kayalarla doludur. H. zebra , yarıklarda gizlendiği daha derin olan orta su kanallarında toplanmaktadır. İdeal H. zebratank, tipik bir “Güney Amerika” biyotopu olarak gördüğümüzden çok daha farklı bir şekilde kurulurdu. Tank, yuvarlatılmış kaya karmaları ve iyi su hareketi ile bir dere içinde kayalık bir oluk alanına benzemelidir. Balıklar normalde yaşadıklarında ve mağaralarda ve kayaların çatlaklarında yumurtlandıkça çoğalarak küçük mağaralar sağlayın. Kayaların, balıkların kendilerini tıkayabilecekleri çok sayıda yarık ve raf oluşturacak şekilde, tesadüfi bir şekilde monte edilmesi gerekir. Kum tercih edilir, ancak büyük yuvarlak çakıl veya çıplak dipli tanklar da kabul edilir. Kara kayaları öküzcüllere tercih eder, ancak biraz odun sağlardım (çoğu insan zebralarının asla eşyalara temas etmediğini iddia eder) – bence üzgünüm.

Huzurlu ama zebralar özellikle hızlı veya agresif tank arkadaşlarıyla yemekler için iyi rekabet etmediklerinden tank arkadaşlarını akıllıca seç.

Sıcaklık yükselt. en az 82 ° F’ye getirin ve tankın iyi havalandırıldığından ve yoğun şekilde filtre edildiğinden emin olun (saatte 6 kez bir tank devir hızı aşırı değildir). Balıkların seçebileceği çok sayıda yumurtlama mağarası ve yarık olduğundan emin olun. Yumurtlama sırasında – birkaç partide gerçekleşir – erkek mağara girişini başıyla engeller. Dişi, erkeği mağara girişini korumaktan, yumurtaları döllemek için ikna eder. Bu tamamlandığında, erkek, ebeveyn korumasını sürdürmeden önce, dişi mağaradan dışarıya itmek zorunda kalacaktır. İlk yumurtlamanın daha fazla “deneme denemesi” olması ve yumurtaların kısır kalması oldukça yaygındır. Genellikle yedi ile 15 arasında yumurta serilir. Yumurtadan çıkma yaklaşık 7 gün sürer, 10’dan sonra yumurta kesesi tamamen tüketilmeli ve beslenme başlamalıdır. Hemen kurutulmuş yiyecekleri alırlar ve dondurulmuş veya canlı salamura karides nauplii’yi alırlar. 1 ” uzunluğa ulaşmaları yaklaşık 2,5 ay sürer.
Diğer Görüntüler;

Yoruma kapalı.