Zebra Balığı (Zebra Danio)

Zebra Danio

Zebra balığı (Danio rerio), sazangiller (Cyprinidae) familyasından, doğal yaşam alanı Asya olan, yaklaşık 4–6 cm boyunda, yumurtayla çoğalan tropikal bir balık türüdür. Genellikle 80 ile 180 arasında yumurta bırakır ve yumurtalarına kendisi bakar. Diğer akvaryum balıklarıyla barışçıl olmakla beraber çiftleşme döneminde geçimsiz olabilir.

zebra danio balığı

Genetik araştırmalarda kullanılan, çok hareketli, barışçıl bir balıktır. Akvaryumda kolayca çoğaltılabilir. Yüzecek geniş alan bulunduran, bitkilendirilmiş akvaryumları sever. Zebra balıkları sürü balıklarıdır. Akvaryumda grup halinde beslenmesi gerekir. Hepçildirler.

Brachydanio rerio ya da Danio rerio, zebra balığı veya zebra danio olarak da bilinir. Popüler bir akvaryum balığıdır ve balık beslemeye yeni başlayanların tercihidir.

Habitat

Zebrabalığı, Güneydoğu Himalayalar’da, Doğu Hindistan’ın Ganj Bölgesi’nde, Pakistan’da, Bangladeş’te, Nepal’de ve Myanmar’da görülür. Çoğunlukla küçük akıntılar, pirinç tarlaları, kanallar gibi durgun veya düşük debili sularda yaşarlar. Japonya, A.B.D. ve Avustralya’da akvaryumculukta kullanılır. Kolombiya’da doğal ortamda görülmüştür ama bunun sebebi büyük ihtimalle bir akvaryumdan kaçmış ya da bırakılmış olmasıdır.

zebra danio

Son zamanlarda genetiği değiştirilmek suretiyle üretilmiş olan yeşil floresans, kırmızı floresans ve sarı floresans yapan çeşitleri ticari olarak satılmaktadır.

Latincedeki İsmi

Brachydanio rerio (Zebra) 

Coğrafik KökeniGüney Doğu Asya
BeslenmeHem etçil, hem otçul
DavranışBarışçıl
Cinsiyet BelirlemeErkeklerin biraz daha renkli olurken dişiler daha şişkin olurlar.
Yüzme Seviyesi Orta-Yüzey
ÜremeÜretim için geniş yüzme alanı olan akvaryumlar gereklidir.Su seviyesi maksimum seviyeden biraz daha aşağıda ve sıcaklık 25 derece olmalıdır.Sık su değişimi ve iyi bir filtrasyon ile üremeye teşvik edilir.Bolca bitki bulunmalıdır ve akvaryumun belirli bir bölgesinin güneş ışığı alması gereklidir.Bu şekilde hazırlanmış bir akvaryuma önce bir dişi eklenmeli,birkaç gün sonra ise sağlıklı ve iyi gelişmiş bir erkek eklenmelidir.Uygun bulduğu yerlere,özellikle bitkilere 500’e kadar yumurta bırakabilir.Yumurtalar 2 gün sonra açılır ve yavrular bir gün sonra serbest yüzmeye başlarlar.İyi beslendiği takdirde çok hızlı gelişirler.
En Fazla Büyüdüğü Boy6cm
Sıcaklık18 ° C – 24 ° C
Ph 6.5 – 7.5
Ph Aralığı2
En Az Akvaryum Hacmi50 litre
Genel BilgilerSürü davranışı gösteren balıklar olduklarından akvaryum hacminize göre en az 4-8’li gruplar halinde beslenmelidir.Akvaryumun tabanını yoğun şekilde bitkilendirip,yüzey bölümünde geniş yüzme alanları bırakırsanız zebra daniolarınızın çok hızlı bir şekilde geliştiğini görebilirsiniz.Filtrelemenin iyi olduğu,pH’ın 7.5’tan büyük olmadığı ve suyunun çok sert olmadığı her akvaryumda rahatlıkla bakılabilir.Su üstünde yüzen küçük bitkilere de oldukça memnun olurlar. 

 

Tanım

Zebra balığının üzerinde çizgiler olduğundan Zebra balığı denilir. Ülkemizde de çok tanınan ve yaygın bir türdür. Hareketli bir türdür. Akvaryum içerisinde bir köşeden diğer köşeye devamlı gezer durur. Diğer balıklarla beraber çok iyi ve uyumlu bir şekilde yaşarlar. Hareketli olmalarına rağmen diğer balıklara bir zararları olmaz. Sürü halinde yaşamaktan hoşlanırlar. Tropikal balıklar içerisinde oldukça aranılan ve yaygın bir balıktır. Boyları dişilerde 5 cm’ ye kadar ulaşabilir. Erkekler ise dişilerden daha ufaktır. Erkeklerde karın düz ve bu nedenle dişiye oranla daha ince görünürler. Vücut temel olarak gümüş rengindedir. Vücudu boydan boya 7 ile 9 arasında mavi çizgilere sahiptir. Bu çizgiler kuyrukta da devam eder. Yaşam koşulları itibari ile 20 derece ile 30–32 derece arasında sıcaklıklarda yaşayabilirler. Bu bakımdan dayanıklı balıklardır. Bu balıklar için en ideal su ısısının 25–20 derece olduğu söylenebilir. Nötr sulardan hoşlanırlar ve 6,5 ile 7,2 ph arasında ki sular bunlar için idealdir. Daha sert sularda da yaşarlar. Fakat üreme bakımından problemli olabilirler. Normal çeşme suyu konmuş akvaryumlarda bol havalandırma koşullarında rahatça yaşarlar. Yem bakımından da her türlü yemi kabul ederler.

Beslenme

Yemlenmelerinde haftada 1 canlı yem alırlarsa döl alma işi garantilenmiş olur. Bu balıkların üretilmesi pek zor değildir. Oldukça faza sayıda yumurta bırakırlar. Yumurtlamak için akvaryuma konulduklarında dikkatli olunmadığında ve önlem alınmadığında yumurtalarını yerler. Bu nedenle yumurta bırakmaları için damızlık balıkların konulacağı akvaryumların dip kısmı 1–2 cm ebadındaki çakıl taşları ile kaplanır. Böylece dip kısımda taşlar arasına düşecek olan yumurtalar balıkların yemelerinden kurtarılmış olur. Akvaryumun dip kısmına zeminden 2,5 cm yükseklikte ancak yumurtaların geçebileceği kadar delikleri çok ince bir ağın çok gergin olarak gerilmesi ile de yumurtaların yenilmekten kurtarılabileceği bildirilmiştir. Kimi üreticiler cam bilye kullanarak bunu sağlarlar.

Balıkların geçemeyeceği kadar aralıklarla yarım cm kalınlığındaki cam boruları yan yana tabandan 2cm. Yukarıya koyarak da yumurtaların yenmesi önlenebilir. Yumurta almak için uzun bir akvaryum seçilir. Dip kısmı biraz önce belirtildiği gibi önlemler alarak kaplanabileceği gibi en basit olarak iri çakılla kaplanır. Temiz ve klorsuz çeşme suyu doldurulur. Yarı yarıya şaşal suyu veya saf su koymak, suyu çok sert olan yerler için gereklidir. Akvaryumda suyun yüksekliği 6-10 cm arasında tutulur. Akvaryum bol aydınlatılmalıdır. Termostatlı bir ısıtıcı ile su sıcaklığı 26 derecede tutulur. Bu şekilde hazırlanan akvaryum en az 3 gün dinlendirilmelidir. Dinlendirilmemiş su kullanılır ise yumurtaların %50 sinin hemen bir mantar tabakası ile kaplandığı ve öldüğü görülecektir. Mümkün ise lif yapraklı bitki konulabilir. Sıcak su ile dezenfekte edilmiş bitki kökü de konabileceği bazı yazarlarca önerilmekte ise de gereği yoktur.

Üretim Aşamaları

Yavru alınacak erkek ve dişiler birbirlerinden 1 hafta kadar önce ayrılmalıdır. Bol sayıda damızlık olabilecek sayıda balıklar var ise karnı şişmiş dişilerde takriben 1 yaşlarında olan 4–5 cm boyunda olanlar ayrılmalıdır. Bu bir hafta içerisinde balıklar buzdolabında saklanmış daphnia ve tubifex ile en iyisi mümkün ise bu yemlerin canlıları ile beslenmelidir. Bu şekilde ayrı bakılan dişi ve erkeklerin hazır olduğu anlaşılınca hazırlanmış olan akvaryuma alınırlar. Dişilerin hazır olduğu karınlarının iyice şiş olmasından, erkeklerin ise aktif ve renklerinin parlaklaşmasından döl vermeye hazır oldukları anlaşılır. Akvaryuma tek bir çift konulmaz, en az bir dişiye 2 erkek konulmalıdır. Bu çalışmalar iyi yapılmış ise diğer günün sabahında balıkların yumurtlamış oldukları görülür.

Yumurtlama periyotlar halinde devam eder. Kendisinden yumurta alınan bir dişi, 3 hafta sonra tekrar yumurta bırakabilir. Yumurtlamadan sonra balıkların hemen alınması lazımdır. Zira yumurtlamayı bitiren balılar bu kez de bıraktıkları yumurtaları aramaya ve bulduklarının tümünü yemeye başlar. Bir dişi eğer ilk yumurta alımında kullanılıyor ise yumurtalardan yavru çıkmaması normaldir. Fakat ikinci yumurta alımında iyi yavru verecektir. Yumurtlama sayısı arttıkça balıklarda fazla yumurta vermeye ve yumurtalardan da fazla oranda yavru çıkmaya devam eder. Genel olarak bir balıktan ortalama 250 dolayında yumurta elde edilir. Bu sayı 1000’e kadar yükselebilir. Yumurtalar yarı yapışıktır.24 ile 48 saat arasında yumurtalardan yavrular çıkacaktır.2 gün içerisinde de yavrular serbest yüzebilir hale gelecekleridir. İlk günler çok az verilecek yumurta sarısı faydalı olacaktır. İlk gün için infusualar çok yararlıdır. Akvaryumda bitki mevcut ise yapraklarda olaşacak yosunları yiyerekte süratle büyürler. Balıklar 5–6 ayda cinsel olgunluğa ulaşırlar. 

Facebook Sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.