L104

Bilimsel Adı: Panaqolus maccus
Coğrafi Kökeni: Rio Las Marinas, aşiret. Río Portuguesa, Río Orinoco havzası, ca. 9 ° 05’N, 69 ° 40’W, Estado Portuguesa, Venezuela.
Ortak İsimler: Palyaça pleco, LDA022, L162
Boyu: 85mm veya 3.3″
Beslenme: Odun yiyen bir balık olan tank, birkaç farklı dalgaların karaya attığı odunlarla süslenmelidir. Bu balıklar çiğnenecek bir şeye sahip olmayı sever. Kabak, salatalık ve diğer sebzeler onlar için hazır bulundurulmalıdır (tatlılar favoridir). Dondurulmuş gıdalarla haftada iki ila üç kez takviye edin.
Cinsiyet Ayrımı: Cinsin bütün üyeleri gibi, erkekler de üreme mevsimi boyunca uzamış introperküler odontodlar büyür. Erkekler de dorsum boyunca (vücudun arka tarafında) göze çarpan odontodlar geliştirir. Erkekler küçük, sivri uçlu genital papillaları geliştirirken, olgun dişilerde geniş, yuvarlak, şişmiş papillalar bulunur. Ek olarak, ağır dişiler, erkeklere kıyasla, yukarıdan bakıldığında pektoral ve pelvik yüzgeçler arasında gözle görülür şekilde daha geniş gövdelere sahiptir.
Sıcaklık: 23.0-28.0 °
Ph: 6,8 – 7,6
Diğer Parametreler: Akvaryum suyunun nötr değerlerle rengi temiz olmalıdır. Kuru mevsimde Rio Tinaco’da yapılan ölçümler sıcaklık 80 ° F, pH 7.5 ve 3.000 mu’da oldukça zordu. Islak mevsimde su daha serin, daha yumuşak ve şiddetli yağışlar nedeniyle nötr bir pH’a sahiptir.
Üreme: Mağara veya küplere yumurta dökerler.
Önerilen Tank Arkadaşları: Diğer loricariids, küçük çiklitler ve tetralar. Küçük bir tankta (15-20 galon) küçük bir tetra okulu ekleyin. Rio Tinaco’da gümüş balta tetraları yaygındı. Daha büyük bir tank, ahşap yiyen loricariids topluluğunu barındırabilir. P. maccus ile yan yana yakalanan diğer lorikariidler : Hypostomus plecostomus , Hypostomus emarginatus (L 153), Hypostomus plecostomoides (L166), L092, Hypoptopoma , Otocinclus , Lamontichthys llan ve Glyptopter15 (Glyptopter15). Bu kadar ağaç yiyen lorikari içeren bir tank, ağır filtrasyon ve sık sık büyük su değişimleri gerektirir
Genel Açıklama: Balıklar iki ay süreyle kuru mevsim koşullarında (yukarıya bakın) haftada üç kez dondurulmuş gıdalarla beslenmelidir. Üreme hazırlığında, tanka bir güç kafası ve hava taşı ekleyin, ısıtıcının fişini çekin ve serin yağmur veya ters osmoz suyu ile günlük yüzde 20 su değişimi yapmaya başlayın. Sıcaklığın 70-72F’ye düşmesine izin verilmelidir. Dört su değişikliğinden sonra, ısıtıcıyı tekrar prize takın ve yumurtlanmasını bekleyin. Bir ay sonra balıklar yumurtlamadıysa işlemi tekrar başlat. Balıkların yumurtlamasını sağlamak için birkaç tur sürebilir. PVC veya kayraktan yapılmış çeşitli büyüklükte yumurtlama mağaraları sağlayın. Oyuklar dişinin (daha büyük olan) sıkışmasına ve beş ila altı inç uzunluğunda olmasına izin verecek kadar büyük olmalıdır.

Driftwood olması koşuluyla topluluk tankına tam olarak uyan huzurlu bir balık. Bu balıklar, sabit ahşap diyetlerinden çok fazla atık ürettiği için tank iyi bir mekanik filtrasyona sahip olmalıdır.

Biotope: P. maccus , yalnızca ana nehir kanallarındaki kıyılara yakın olan dalgaların karaya attığı odunsu aralıkları arasında bulunur. Çizgili kahverengi ve krem ​​renkli gövdeleri bu ortamda mükemmel kamuflaj sağlar. Tankın arkasından öne doğru meyilli açılarda çeşitli dalga boyları ve driftwood yerleştirin. Tankın arka ve yanları koyu renkli bir arka planla örtülmelidir. Alt tabaka için kırmızı-kahverengi renkli kum veya ince çakıl kullanın. Dalgalanan odun arkasındaki tankın arkasındaki yumurtlama mağaralarını gizleyin.

Ayın Yayın Balığı makalesinde ayrıntılı bir hesap bulunabilir (aşağıdaki bağlantı).
Türler bazen çok benzer, ancak daha büyük olan L448 (LDA068) ile karıştırılmaktadır. Onları ayırt etmenin ana anahtarı, çocuk L448’in kafasında sadece olgun Panaque maccus’unda görünen çizgili / dalgalı çizgiler / çizikler olduğu yönündedir . L448’in olgun büyüklüğü 100 mm’nin üzerinde olabilir, P. maccus’ta görülmemiş bir şeydir .
Diğer Görüntüler;

Yoruma kapalı.