Molly Balığı

Molly Balığı 

Molly balığı ortak adı altında bilinen poecilia cinsinin bir balık türüdür; onu diğer türlerinden ayırmak için bazen kısa yüzgeçli veya yaygın molly balığı denir. Meksika’nın tatlı su akıntıları ve kıyı acı ve deniz sularında yaşarlar. Vahşi tip balıklar donuk ve gümüş renklidir. Molly, en önemlisi yelkenli molly balığı olmak üzere birçok poecilia türüyle verimli melezler üretebilir.

Erkek moliler genellikle hafif agresiflerdir.

Moliler , diğer canlı doğuranlara göre daha fazla büyürler, bu nedenle yavruları da daha büyük doğar, üremesi de oldukça kolay olduğu için en popüler canlı doğuran balıkları arasındadır.

Latincedeki İsmi

Poecilia sphenops (ingilizce kaynak)

Coğrafik KökeniOrta Amerika
Yaşam AlanıSakin nehirler ve nehrin denizle buluştuğu bölgeler
BeslenmeKuru yemler, Yosunlar, Kaliteli dondurulmuş tübifex kurdu içermeyen yemler
Davranış
  • Barışçıl
Kendi Türleriyle DavranışÜreme dönemlerinde hafif çatışmalar yaşanabilir
Yüzme SeviyesiOrta – Yüzey
Cinsiyet AyrımıDişiler erkeklerden daha iri olur. Erkeklerde gonopod bulunurken dişilerde bulunmaz.
Sıcaklık18 ° C – 28 ° C
ÜremeCanlı doğururlar
Ph Aralığı 7.5 – 8.2
En Az Akvaryum Hacmi60 litre
En Fazla Büyüdüğü Boy6 cm.

Genel Yorum

Akvaryumların üst-orta kesimlerini dolduran ve hareketli davranış biçimleriyle dikkat çeken tropik balıklardır. Yem konusunda seçici olmamakla birlikte biyolojik ortamın oturmasıyla kayalarda, bitkilerde oluşan yosunları da iştahla tüketirler. Ilımlı bir balık olması nedeniyle diğer barışcıl tropik balıklarla yaşatılabilir. Cinsiyet ayrımı balıkların alt bölümlerinde bulunanan yüzgeçleri sayesinde yapılır. Alt bölümlerinde ince uzun çıkıntıları (gonopodları) bulunan molly erkektir. Dişilerin karın bölgesinde ise üçgen şeklinde alt yüzgeç bulunur. Ani sıcaklık değişimlerine ve soğuğa fazla dayanıklı değildirler, yaşanabilecek sorunların başında beyaz benek ve mantar bulunur. Akvaryum suyuna 10 litreye 5-15 gr tuz atmak direnç kazanmaları için faydalı olur.

Biyoloji 

Popüler inanışın aksine, bu balık türleri aslında bir tatlı su türüdür ve tatlı su biyotoplarına geri dönmeden önce acı sularda çok az zaman harcarlar. Yaşayan ve üreme, Ancak, aynı türden balık kıyı deniz sular, acı bataklık ve tatlı su akışları bulunmuştur. Molly balığı dayanıklı ve oldukça uyarlanabilir bir tür gibi görünmektedir (bu, tank yetiştirilmiş örneklerde yıllarca süren melezleme ile seyreltilmiştir).

Müttefikler görünüşte canlı taşıyıcı kuzenleri, platy, kılıç kuyrukları ve lepisteslerine benzer; molly biraz daha büyük ve daha enerjik olma eğilimindedir. Birçok akvaryumcu, molly’i çok daha uysal görünen plazelere karşı tutmada daha güçlü bireysellik ve saldırganlığa dikkat çekiyor .

Boyut 

Erkek molly ler 8cm e kadar ulaşabilirken dişileri 12cm e kadar ulaşabilirler.

Üreme

Dişi yumurtaları yumurta kesesinde toplar. Erkek gonopod organı ile dişiye sperm verir ve kuluçka dişinin karnında gerçekleşir. Yumurtalar uygun ortamda 18 – 20 günde olgunlaşır.

Çeşitleri

Yüzyıllar boyunca seçici üreme , çeşitli renk varyasyonları ve farklı vücut şekilleri üretmiştir.

 

Kısa Yezgeçli moly

Kısa yüzgeçli molly veya yaygın molly : Meksika’nın tatlı su akıntıları ve kıyı acı ve deniz sularında yaşarlar. Vahşi tip balıklar donuk, gümüş renklidir. Molly , en önemlisi yelkenli molly olmak üzere birçok Poecilia türüyle verimli melezler üretebilir . Vahşi form aslında oldukça nadiren tutulur, çünkü kahverengi ve yeşil tonlarla dolu oldukça düz bir gümüş rengi vardır.

 

 

 

Siyah Mollu

Siyah molly : Her yerde siyah olan melanistik bir cins. En tanınmış akvaryum balıklarından biridir ve neredeyse lepistes kadar kolay ve üretken.

 

 

 

 

Beyaz Molly

Beyaz molly : Beyaz renkli bir molly.

 

 

 

 

Altın Molly

Altın molly : “24 karat ” lakaplı .

 

 

 

 

 

 

Balon Molly balığı

Balon molly : Bu balık, görünümünü veren genetik bir kusur nedeniyle deforme olmuş bir omurgaya sahiptir. Seçici üreme sayesinde artık yaygın olarak bulunabilir. Balon mollies hala diğer moller ile karşılaştırılabilir normal bir yaşam üretebilir ve yaşayabilir, ancak kusurunun ona daha kısa bir yaşam süresi ve sağlık sorunlarına duyarlılık verdiği inancı nedeniyle tartışmalar artmıştır.

 

Lyretail Molly

Lyretail : Değiştirilmiş kuyruk yüzgeci yapısına sahip bir cins.

 

 

 

 

Dalmaçyalı molly

Dalmaçyalı molly : Siyah benekli gümüş renkli bir cins.

 

 

 

 

 

 

Facebook sayfamız

Youtube Kanalımız

Akvaristler Sosyal Medya Platformu

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.